W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I Powstanie Śląskie. Zakończyło się po 10 dniach, nie osiągając celu. Przygotowało jednak grunt pod dwa kolejne zrywy i, w konsekwencji, przyłączenie części regionu do Polski w 1922 r.
Poranny apel, piknik historyczny oraz inscenizacje przygotowane przez rekonstruktorów to część z zaplanowanych na sobotę wydarzeń upamiętniających 105. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich poznańskiego lotniska Ławica.
To jest nasz fenomen, że budujemy muzeum sukcesu i zwycięstwa – powiedział PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. W Poznaniu powstaje nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Coraz większemu rozmachowi w obchodach rocznic Powstania Wielkopolskiego nie towarzyszy podobny progres w pracach badawczych nad tym wydarzeniem – przyznał historyk dr Marek Rezler. Podkreślił, że o Powstaniu Wielkopolskim wciąż nie wiemy wszystkiego.
Przez cały XIX wiek Wielkopolanie byli kojarzeni z odrzuceniem idei o romantycznym zrywie i dążeniem do odrodzenia narodowego Polski poprzez uświadamianie społeczeństwa i pracę organiczną. A jednak w roku 1918 to właśnie oni zorganizowali powstanie, które okazało się jednym z największych sukcesów w historii polskiego oręża. W jakich okolicznościach do tego doszło? I jakie mity narosły wokół tego zrywu? O tym opowiada prof. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
27 grudnia obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętniające zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919, wypada w rocznicę wybuchu insurekcji.
Od kilkunastu lat mamy w regionie niezwykłą mobilizację wokół pamięci o Powstaniu Wielkopolskim; Wielkopolanie są dumni ze swoich przodków i z powstańczej historii – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
W środę, 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Aby uczcić pamięć Powstańców, tego dnia o godzinie 16.40 autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę, a pasażerowie wysłuchają okolicznościowego komunikatu.