8 grudnia 1990 r. w Krakowie zmarł Tadeusz Kantor – jeden z najważniejszych twórców i reformatorów XX-wiecznego teatru, malarz, scenograf, aktor, wykładowca krakowskiej ASP; autor manifestów artystycznych, współzałożyciel Grupy Krakowskiej i założyciel Teatru Cricot 2. Jego najgłośniejsze spektakle to „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”.
Wystawę „Tadeusz Kantor – Brudnopisy. Multipart” otwarto w piątek w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wśród dzieł jest Multipart zakopany przez studentów w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Pracę wydobyto z ziemi w 2012 r. i jest pokazywana po raz pierwszy po konserwacji.
Krakowska Cricoteka przypomina dzieła Tadeusza Kantora, które w 1979 r. były eksponowane w Palazzo delle Esposizioni w Rzymie; równolegle z pracami Witkacego. Prace polskich awangardzistów cieszyły się tam wówczas ogromnym zainteresowaniem.
Jeden z najsłynniejszych spektakli Tadeusza Kantora, "Umarłą klasę" w ujęciu filmowym Andrzeja Wajdy po cyfrowej rekonstrukcji, będzie można oglądać na DVD. Premiera płyty odbędzie się w NInA w środę, w 101. rocznicę urodzin Kantora.
Ostatni obraz w dorobku Tadeusza Kantora - „Klęska wrześniowa” - można oglądać w krakowskiej Galerii-Pracowni autora przy ul. Siennej 7/5. Stanowi on część ekspozycji „Tadeusz Kantor. Ciało-obraz-rysunek”, która prezentowana będzie do 31 lipca.
Kończą się obchody 100. rocznicy urodzin twórcy i reformatora teatru Tadeusza Kantora. Tylko poza granicami Polski w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Roku Kantora uczestniczyło ponad 200 tys. osób – poinformowali organizatorzy w poniedziałek w Krakowie.
Instalację performatywną "Kantor Downton", będącą połączeniem gry aktorskiej, multimediów i nagrań dokumentalnych, przygotował Teatr Polski w Bydgoszczy. Projekt nawiązuje do wystawienia "Umarłej klasy" Tadeusza Kantora w La Mama Theatre w Nowym Jorku w 1979 r. Premierę instalacji, która została zrealizowana w okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, zaplanowano na 13 listopada.
Cafe Europe - to nazwa projektu, który od października do grudnia realizować będzie krakowska Cricoteka. Na zainteresowanych sztuką Tadeusza Kantora czekają wykłady w budynku przy ul. Nadwiślańskiej oraz dostępna dla każdego platforma e-learningowa.