Dyplomaci i przedstawiciele polskiej społeczności w Kijowie w przypadający w sobotę Dzień Zaduszny wspólnie zapalili znicze na cmentarzu Bajkowym, jednej z najstarszych nekropolii w stolicy Ukrainy. Znicze zapaliła także ukraińska społeczność, która w taki sposób wyraziła swoją solidarność.
W listopadzie mają zakończyć się prace renowacyjne przy zabytkowych mogiłach wojennych w Lublinie – poinformował ratusz. Remont przeszły już groby nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej i pomnik w miejscu egzekucji Więźniów Zamku Lubelskiego przy ul. Północnej.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła w poniedziałek powołania członkom Rady do spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej na kadencję w latach 2024-2027 - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
16 małopolskich gmin otrzyma dofinansowanie z budżetu województwa na przeprowadzenie remontów lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii w ramach kolejnej edycji programu "Małopolska Pamięta" - zdecydował sejmik województwa. Łącznie przeznaczono na ten cel 400 tys. zł.
Samorząd woj. mazowieckiego dofinansuje realizację 8 projektów z subregionu radomskiego w ramach programu "Mazowsze dla miejsc pamięci". W sumie na ten cel przeznaczono ponad 375 tys. zł – poinformowała w czwartek rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.
Pomimo upływu lat rana w sercu jest wciąż taka sama - mówi Izabela Musielak, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Gabrieli Zych. Mama żyła w cieniu zbrodni katyńskiej; ja teraz żyję w cieniu katastrofy smoleńskiej - podkreśliła.
Obchody Święta Niepodległości w Moskwie wypełniły wydarzenia polonijne; ambasador RP Krzysztof Krajewski podziękował Polonii za to, że mimo trudnych czasów dba o miejsca pamięci. Miejsca te znikają dzisiaj w Rosji pod osłoną nocy i bez świadków – mówi ambasador PAP.