Poznański Teatr Muzyczny zaprezentuje w Berlinie spektakl „Irena” o historii Ireny Sendlerowej. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie 82-letnia Elżbieta Ficowska, która jako kilkumiesięczne dziecko została uratowana z warszawskiego getta.
„Bieta” jest pytaniem o sens ocalenia: jaki miał zamysł w swoich planach Wielki Scenarzysta chroniąc sześciomiesięczną dziewczynkę od śmierci? To afirmatywna opowieść o wygranym szczęściu – mówi PAP Cezary Harasimowicz, autor powieści o Elżbiecie Ficowskiej. „Bieta” w księgarniach od 28 lutego.
W czwartek do Rzeszowa przyjedzie Elżbieta Ficowska. Urodziła się w getcie warszawskim, jest najmłodszym dzieckiem uratowanym dzięki Irenie Sendlerowej. Spotkanie odbędzie się w Rzeszowskich Piwnicach.
15 lat temu, 12 maja 2008 r., zmarła Irena Sendlerowa, kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, która w czasie okupacji niemieckiej mogła uratować nawet 2,5 tys. żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta. „Proszę nie nazywać mnie bohaterką. Żałuję, że nie zrobiłam więcej” - powtarzała.
Z okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek przypomniał w dzienniku „Daily Telegraph” postaci Witolda Pileckiego, Aleksandra Ładosia i Ireny Sendlerowej.
Niedzielny koncert zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach którego zostanie wystawiony spektakl „Irena”, zwieńczy 14. edycję akcji „Zapal znicz pamięci”. Po wydarzeniu upamiętnione zostaną ofiary gestapo więzione w budynku, w którym dziś działa teatr.
Dramat muzyczny o Irenie Sendlerowej „Irena” przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował laureat Grammy Włodek Pawlik, a piosenki napisał laureat Pulitzera i Grammy Mark Campbell.
Z okazji odsłonięcia pomnika Ireny Sendlerowej w Newark w środkowej Anglii brytyjska stacja BBC przybliżyła w niedzielę telewidzom postać polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta.
Pierwszy w Wielkiej Brytanii i drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej – polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej uratowała setki żydowskich dzieci – odsłonięto w sobotę w mieście Newark w środkowej Anglii.