5 stycznia br. zmarł Adam Kowalewski, polski architekt, urbanista, urzędnik państwowy i dyplomata, wiceminister gospodarki przestrzennej i budownictwa w rządze Tadeusza Mazowieckiego – informuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. A. Kowalewski był też jednym z autorów reformy samorządowej w 1990 r.
Reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 r., która rozpoczęła proces decentralizacji państwa, 30 lat samorządności to czas obywatelskich aktywności, poczucia wspólnoty i partycypacji społecznej – głosi przyjęta w piątek przez Senat uchwała.
Rok 2019 będzie obchodzony w regionie jako Rok 20-lecia Województwa Śląskiego – postanowił we wtorek śląski sejmik. Reforma samorządowa należy do najbardziej udanych procesów, które dokonały się w wolnej Polsce - ocenili radni w przyjętej jednogłośnie uchwale.
Samorząd to fundament wolności i rozwoju całego kraju, dzięki samorządowcom Polska nie zginie - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Podkreślał, że samorządność to przede wszystkim zwiększenie roli obywateli.
Samorządy się sprawdziły, choć nie są doskonałe i wymagają zmian. Obecnie partie polityczne odgrywają zbyt dużą rolę w wyborach samorządowych - mówi PAP historyk, prof. Antoni Dudek. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory samorządowe po II wojnie światowej.
25 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się wybory samorządowe - pierwsze w pełni demokratyczne wybory w Polsce po 1945 roku. Reforma samorządowa z 1990 r., która wprowadziła samorządowe gminy, uważana jest za jeden z filarów III RP i uchodzi za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 25-lecia.
Reforma samorządowa z 1990 r., która wprowadziła samorządowe gminy, uważana jest za jeden z filarów III RP i uchodzi za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 25-lecia. Jej druga część z 1999 r., w ramach której powstały samorządowe powiaty i województwa, wzbudza znacznie więcej kontrowersji.
W czwartek w Warszawie pożegnano współtwórcę polskiej reformy samorządowej prof. Jerzego Regulskiego. Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że dobrze zasłużył się on naszemu krajowi, a każdy element rozwoju Polski samorządnej to w jakiejś mierze hołd złożony profesorowi.
W czwartek o godz. 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszą św. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe zmarłego w zeszłym tygodniu prof. Jerzego Regulskiego, doradcy prezydenta, współtwórcy polskiej reformy samorządowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Prof. Jerzy Regulski należał do pokolenia idealistów, chciał służyć Polsce - powiedział w czwartek b. prezydent Lech Wałęsa na wiadomości o jego śmierci. Współtwórca reformy samorządowej sprzed 25 lat zmarł w wieku 90 lat.