130 lat temu, 21 listopada 1893 r., urodził się Władysław Strzemiński, malarz i teoretyk sztuki, pionier konstruktywistycznej awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX wieku, bohater ostatniego - a czwartego nominowanego do Oscara - filmu Andrzeja Wajdy pt. „Powidoki” (2016).
Gry rodzinne, zwiedzanie wystaw i warsztaty plastyczne to propozycje Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na majówkę. Organizatorzy podkreślają, że otaczający muzeum park jest idealnym miejscem na spacer, piknik i obcowanie ze sztuką.
Kobro i Strzemiński to postaci tragiczne, jak z dramatu antycznego. Ich życie to opowieść o miłości i tęsknocie za wolnością – powiedział PAP reżyser filmu „Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna” Borys Lankosz. Film można będzie zobaczyć w sobotę na Docs Against Gravity.
Wystawę poświęconą uznawanej za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek współczesnych Katarzynie Kobro będzie można od piątku oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Oprócz sztuki Kobro pokazane zostaną prace artystów tworzących równolegle z nią oraz twórców młodszych pokoleń.
Niemal cały dorobek twórczy Katarzyny Kobro i większość prac Władysława Strzemińskiego ukazuje ekspozycja, zorganizowana przez Centre Pompidou, Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Adama Mickiewicza. Wystawę można oglądać do 14 stycznia 2019 r. w Centre Pompidou.
Ponad 180 dzieł Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, obejmujących pełne spektrum ich działań artystycznych, zostanie pokazanych na wystawie "Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński" w Paryżu. Otwarcie ekspozycji odbędzie się we wtorek. W wernisażu wystawy, który odbędzie się o godz. 18 w paryskim Centre Pompidou, weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Dzieła Katarzyny Kobro i Magdaleny Abakanowicz można będzie nabyć podczas otwartych w piątek 16. Warszawskich Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Targom towarzyszą wystawy dzieł Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego.
Sejm uczcił w czwartek 100. rocznice polskiej awangardy - artystycznego nurtu, który radykalnie zmienił sposób myślenia o sztuce, wyznaczając jej nowe kierunki i cele. Polscy awangardziści wpłynęli na proces przemian społecznych dokonujący się w Polsce początków XX w. - głosi przyjęta uchwała.
Prace awangardowych twórców, m.in. Pieta Mondriana, Theo van Doesburga, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego będzie można oglądać na wystawie "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design", dostępnej od piątku w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Wystawa pt. "Spóźnieni na Moskwa-Paryż z przesiadką w Koluszkach" to dokumentacja i refleksja nad pobytem Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro w Koluszkach na przełomie lat 20. i 30. - powiedział PAP autor ekspozycji w stołecznej galerii Asymetria Andrzej Paruzel.