Los jego dwóch córek mógłby posłużyć za kanwę pasjonującego filmu, będącego zarazem najlepszą ilustracją stosunku dwóch krwawych totalitaryzmów do Polaków. Starsza Janina, urodzona w 1908 r., aresztowana jako zawodowy pilot, jest jedyną kobietą zamordowaną w Katyniu. Młodsza Agnieszka, urodzona w 1919 r., kiedy Sowieci zabijali jej siostrę w kwietniu 1940 r. została aresztowana przez gestapo. Zginęła dwa miesiące później zamordowana przez Niemców w Palmirach. Dodajmy, że była zaangażowana w działalność konspiracyjnej organizacji „Wilki”. Ich ojciec, generał Józef Dowbor-Muśnicki, na szczęście dla niego, nie doczekał II wojny światowej, zmarł w swoim majątku Batorowo, 26 października 1937 r.
Prezydent Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenie państwowe, Order Orła Białego, pośmiertnie dowódcom Powstania Wielkopolskiego: gen. broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i gen. brygady Stanisławowi Taczakowi z okazji 100. rocznicy wybuchu zrywu. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r.
Prezentacja albumu poświęconego żołnierzom I Korpusu gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego „Dowborczycy z twierdzy Bobrujsk” odbyła się we wtorek w Mińsku. Publikacja ambasady RP w Mińsku zapoczątkowała obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Białorusi.
Do rąk czytelników trafia właśnie wydawnictwo albumowe poświęcone polskim formacjom wojskowym w Rosji w latach 1914-1918. W zbiorowej pamięci funkcjonują przede wszystkim Legiony Polskie i Pierwsza Kampania Kadrowa oraz Błękitna Armia na Zachodzie. Natomiast historia Białych Legionów stanowi mało znany rozdział walk o niepodległość.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała broni Józefa Dowbora-Muśnickiego odbyła się w piątek w Międzyrzeczu. Jest on patronem stacjonującej w tym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Filmy, książki, murale i spektakle związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania wielkopolskiego zostaną zrealizowane dzięki wsparciu wielkopolskiego samorządu. Zarząd województwa przekazał 1,5 mln zł organizacjom społecznym, chcącym upamiętnić to wydarzenie.
150 lat temu, 25 października 1867 r., w Garbowie na ziemi sandomierskiej urodził się gen. Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji i Wojsk Wielkopolskich w czasie powstania. „Pociągało mnie tylko wojsko” - pisał generał u schyłku życia we wspomnieniach.
W środę w wielkopolskim Lusowie odbędą się uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Jednym z elementów obchodów będzie konferencja naukowa poświęcona postaci generała.
Sejm RP przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się wspaniałym ukoronowaniem "najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” - głosi uchwała.
Przed powstaniem wielkopolskim sprawa przynależności państwowej Wielkopolski nie była w żaden sposób przesądzona. Czym jednak byłaby Polska bez Wielkopolski i Poznania? Trudno to sobie wyobrazić – mówi dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.