Ambasada RP w Izraelu opublikowała we wtorek e-book w języku hebrajskim poświęcony polskiej dyplomacji w czasie II wojny światowej. „Przedstawiamy państwu broszurę przygotowaną specjalnie dla miłośników historii dyplomacji” - napisano na oficjalnym koncie ambasady na Twitterze. Broszura zawiera m.in. informacje o polskich dyplomatach, którzy ratowali Żydów.
95 tys. e-książek wypożyczyli uczestnicy akcji Czytaj PL. W ramach projektu darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków pojawiły się w 500 miastach i miejscowościach, w 16 krajach na czterech kontynentach.
Krakowianie mogą wypożyczać z bibliotek nie tylko książki, ale też czytniki e-booków. 50 nowych urządzeń zostało zakupionych w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego – będą do dyspozycji czytelników od pierwszych dni lipca.
Lektury.gov.pl – pod tym adresem od wtorku uczniowie i rodzice mogą znaleźć szkolne lektury w wersji elektronicznej. W bibliotece docelowo znajdzie się ponad 700 darmowych książek z polskiego kanonu lektur w formie e-booków lub audiobooków.
Użyczenie książki cyfrowej jest porównywalne z użyczeniem książki tradycyjnej, dlatego autorzy powinny z tego tytułu otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie - ocenił w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar.
Polski rynek e-booków dobrze się rozwija, powstają nowe, ciekawe rozwiązania, ale jest on wciąż niewielki i brak mu dobrej promocji - twierdzą eksperci. Jak podkreślają, czytelnicy książek elektronicznych mają do dyspozycji coraz szerszą ofertę wydawnictw.
"Starość aksolotla" Jacka Dukaja jest pierwszą polską powieścią, która nie ma wersji papierowej. Decyzja o wydaniu książki tylko w wersji elektronicznej korespondować ma z kondycją jej bohaterów, którzy nie są w stanie istnieć poza siecią.
Kilkanaście filmów oraz darmowy e-book poświęcone żuławskim domom podcieniowym udostępniło na swojej stronie Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Obrazy i książka powstały w ramach projektu mającego na celu popularyzację oraz ratowanie tych zabytków.
Ukazały się pierwsze e-booki Narodowego Centrum Kultury. "Chcemy być liderem zmian technologicznych wśród instytucji kultury" - powiedział we wtorek Kazimierz Monkiewicz z NCK, dodając, że Centrum nie zaprzestanie wydawania tradycyjnych książek.