Muzeum Okręgowe w Tarnowie w Święto Niepodległości zaprezentuje protokół z posiedzenia tamtejszej rady miejskiej z 30 października 1918 r., w którym odnotowane zostało oddanie miasta pod władzę rządu warszawskiego. Będzie to pierwszy publiczny pokaz tego dokumentu.
Uroczystą wspólną sesją rady miejskiej w Tarnowie i rady powiatu tarnowskiego uczczono we wtorek 100-rocznicę odzyskania niepodległości przez to miasto. Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskał niepodległość w 1918 r. - już 31 października.
W poniedziałek po raz pierwszy będzie obchodzone Święto Miasta Tarnowa – Pierwsze Niepodległe. Ustanowiła je na początku tego roku Rada Miejska, aby podkreślić, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało niepodległość w 1918 r. - już 31 października.
Anegdoty, a także wspominki dotyczące m.in. Romana Brandstaettera, Mieczysława Fogga, Wiesława Gołasa, Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Kaliny Jędrusik, Wojciecha Kilara, Janusza Kofty, Witolda Lutosławskiego, Zdzisława Maklakiewicza, Andrzeja Wajdy, Janusza Zakrzeńskiego, Aleksandra Zelwerowicza znaleźć można w publikacji Wiesława Karola Sąsiadowicza pt. „Pół wieku z celebrytami. Wspomnienia żurnalisty”. Autor poświęca dużo miejsca historii Tarnowa, którym od młodych lat jest zafascynowany.
Kolekcja obrazów Miny Nath, żydowskiej artystki pochodzącej z Tarnowa, będzie prezentowana w czerwcu w ramach Dni Pamięci Żydów Tarnowskich Galicjaner Sztetl. Właściciel kolekcji z Kanady chce, aby pozostała ona na stałe w rodzinnym mieście malarki.
Ponad 2 mln zł z Unii Europejskiej trafi na renowację zabytkowego cmentarza żydowskiego w Tarnowie (woj. małopolskie). Umowę na tę dotację podpisali w środę w Tarnowie władze województwa małopolskiego i opiekunowie nekropolii.
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe wypełnią "Święto Miasta Tarnowa – Pierwszego Niepodległego", które odtąd, 30 października każdego roku, będzie obchodzić Tarnów.
W ramach projektu "Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy", finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Fundacja AntySchematy 2 przygotowała publikację "Kamień i pamięć. Cmentarz żydowski w Tarnowie".
Pod koniec 2018 r. zostanie udostępniona cyfrowa Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa, gromadząca informacje o dziedzictwie kulturowym. Znajdą się na niej zeskanowane i zdigitalizowane w 3D zabytki architektury, pomniki przyrody, atrakcje turystyczne.