Smoleńsk raz po raz pojawia się na kartach historii Polski. W ostatnim stuleciu występuje w kontekście tragicznym. W dawniejszych dziejach o naddnieprzańskie miasto raz po raz ścierali się Litwini i Polacy z Rosjanami – przypominają redaktorzy najnowszego numeru magazynu „Mówią wieki”, przygotowanego przez polskich i rosyjskich historyków.
W miejscu zamordowania przez bolszewików w 1918 roku ostatniego cara Mikołaja II i jego rodziny w Jekaterynburgu we wtorek odbyły się uroczystości religijne. W 100-lecie kaźni Cerkiew nadal jednak nie uznała autentyczności zidentyfikowanych szczątków Romanowów.
W Moskwie rozpoczął się w środę sobór biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, którzy omówią m.in. kwestię autentyczności szczątków cara Mikołaja II i jego rodziny, zidentyfikowanych w latach 90. Wokół wypowiedzi hierarchów na ten temat już wybuchły kontrowersje.
Francuska aktorka filmowa i teatralna Isabelle Huppert przygotowuje się do jednej w głównych ról w nowym serialu telewizyjnym o carach Rosji. Reżyserem wieloodcinkowego filmu pt. "Romanowowie" będzie amerykański reżyser i scenarzysta Matthew Weiner.
"Romanowowie" to opowieść o dynastii rządzącej rosyjskim imperium przez ponad 300 lat. "Od czasu cesarzy rzymskich żadna inna dynastia nie zajmowała tak ważnego miejsca w społecznej wyobraźni i kulturze" - przekonuje autor tego monumentalnego dzieła, brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore. "W dawnej carskiej Rosji można odnaleźć podobieństwa do Rosji Władimira Putina" - ostrzega Montefiore.
Rekordową kwotę 120 tys. franków szwajcarskich (ok. 406 tys. złotych) zapłacił na aukcji w Szwajcarii rosyjski kolekcjoner za cztery listy z czasów I wojny światowej napisane przez ostatniego cara Rosji Mikołaja II - poinformowano w środę.