Autorzy wpisów w mediach społecznościowych poddają w wątpliwość fakt ludobójstwa w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz- Birkenau. Wykorzystują autentyczne zdjęcia, manipulując kontekstem historycznym.
Tablica upamiętniająca braci Wojciecha i Rudolfa Basików, którzy uratowali uciekiniera z Auschwitz, Żyda Roberta Wolfa, zostanie odsłonięta w poniedziałek na gmachu szkoły w Korbielowie na Żywiecczyźnie. 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.
Będąc w stanie wyczerpania fizycznego, psychicznego, duchowego i emocjonalnego, moi bohaterowie musieli podjąć decyzje, które zaważą na kolejnych latach. Po wojnie Żydzi musieli się stworzyć na nowo - powiedziała PAP Anna Bikont, autorka książki "Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów".
Fundacja Nobiscum, upamiętniająca dzieje społeczności żydowskiej Płocka, wyda przewodnik „Śladami Adama Neumana-Nowickiego”. Okazją jest przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin bohatera, ocalałego z Holocaustu autora autobiograficznej książki „Walka o życie”.
Papież Franciszek wezwał w środę Polaków, by byli "strażnikami prawdy i pamięci" o II wojnie światowej. Tak podczas audiencji generalnej w Watykanie nawiązał do 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Sformułowanie "polski obóz" (lager polacco) znalazło się w rzymskim dodatku do dziennika "Corriere della Sera" w relacji na temat poniedziałkowych obchodów upamiętniających 80.rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Auschwitz jest symbolem zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w obozie co najmniej 1,1 mln osób. 90 procent ofiar stanowili Żydzi.
Gdy 80 lat temu, 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu Auschwitz, zastali w nim krańcowo wycieńczonych więźniów. Dramat pognanych w marszach śmierci wciąż zaś trwał. Wielu z nich zostało uratowanych dzięki pomocy Polaków i Czechów mieszkających wzdłuż tras przejścia.
Przedstawiciele 10 państw, w tym Polski, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii podpisali zobowiązanie do wspierania badań nad Holokaustem i ochrony pamięci o ofiarach. Według minister kultury Hanny Wróblewskiej, to nowy etap współpracy badawczej nad historią i pamięcią o tym wydarzeniu.