Ponad 323 mln zł kosztować będzie renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie, nowej przestrzeni Muzeum Getta Warszawskiego – poinformowano we wtorek. 57 mln zł pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
81. rocznica pierwszej deportacji włoskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w środę. 23 października 1943 roku przywieziono do obozu ponad 1 tys. osób. Wydarzenie upamiętniła brzeszczańska Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Trzy osoby uhonorowano w środę w Lublinie Medalem im. Rodziny Ulmów, za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Umów.
Dziesięć lat temu, 14 października 2014 roku, zmarła Helena Datoń-Szpak, bohaterka przyobozowego ruchu oporu wokół niemieckiego obozu Auschwitz. Była damą Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa na cmentarzu w rodzinnym Chrzanowie.
Chanukije, lichtarze, dewizki zegarków, flakony na wonności, świeczniki, monety i przedmioty codziennego użytku znalezione na budowie ulicy w Łodzi trafiły do muzeum. To już drugie takie znalezisko na terenie wyburzonej przez Niemców części miasta na granicy getta Litzmannstadt.
80 lat temu, 5 września 1944 r., do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau dotarł ostatni transport z Żydami deportowanymi z okupowanej Holandii. Była wśród nich 15-letnia Anne Frank, która przed ujęciem pisała dziennik. Po wojnie stał się on świadectwem Holokaustu.
Kamienny pomnik upamiętniający Żydów, którzy mieszkali w Baligrodzie do 1942 roku został we wtorek uroczyście odsłonięty przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz metropolitę przemyskiego abp Adama Szala.
W Lesie Łopuchowskim k. Tykocina (Podlaskie) uczczono w poniedziałek pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów, zamordowanych tam przez Niemców 83 lata temu. W miejscu straceń są zbiorowe mogiły, gdzie spoczywają szczątki ofiar.
80 lat temu w obozie Auschwitz Niemcy zgładzili Żydówkę Malę Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego. Była to kara za ich wspólną ucieczkę. Para poznała się w obozie i tam połączyła ich miłość. Zginęli 22 sierpnia 1944 roku.
Brzydką twarzą wojny – poza tym, że giną ofiary – jest fakt, że ludziom zmienia się osobowość, wojna deformuje charakter ludzki - mówi PAP prof. Andrzej Chwalba, autor książki „Polska krwawi. Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945”.