Zmarł Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, uczestnik protestu robotniczego w Radomiu w 1976 r. Informację o jego śmierci przekazało w sobotę w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76. Zmarłego pożegnał też prezydent Radomia Radosław Witkowski.
W czerwcu 1976 r. protestujący robotnicy dali przykład odwagi, bezkompromisowości i bohaterstwa w obliczu represji, którymi reżim próbował powstrzymać rosnącą falę krytyki – podkreśla prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów 47. Radomskiego Czerwca ’76.
W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. „Uczynienie z nas patrona lotniska to dla nas piękny pomnik” – mówi PAP Stanisław Kowalski, jeden z uczestników robotniczego zrywu, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.
45 lat temu, 18 sierpnia 1976 r., zmarł ks. Roman Kotlarz. Uczestnicząc w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upominając się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach, stał się ofiarą bezprawnych działań PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią. Okoliczności śmierci duchownego do dzisiaj nie zostały w pełni wyjaśnione.
Ogólnopolską Wystawę Sztuki „Wolność kocham i rozumiem…” można od soboty oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”. Ekspozycja towarzyszy obchodom 45. rocznicy radomskiego Czerwca ’76.
Wasze serca wołały wielkim hymnem ofiarności, wasze dusze wołały wielkim pragnieniem szacunku – mówił w piątek do uczestników radomskiego Czerwca ’76 biskup Marek Solarczyk, wspominając protest robotniczy sprzed 45 lat.
Sejm RP, pamiętając o tragicznych wydarzeniach z czerwca 1976 roku, składa hołd bohaterskim mieszkańcom Radomia, Ursusa i Płocka, a także wyraża najwyższy szacunek dla ich odwagi i poświęcenia – głosi uchwała ws. uczczenia 45. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 roku przyjęta w czwartek przez posłów.
W przyszłym roku w Radomiu stanie pomnik upamiętniający protest robotniczy, do którego doszło w tym mieście w czerwcu 1976 r. W czwartek, w przeddzień 45. rocznicy tych wydarzeń, zgodę na wzniesienie monumentu jednogłośnie wyrazili miejscy radni.
Mieszkańcy Radomia mogą od piątku zgłaszać swoje pomysły dotyczące przyszłego charakteru jednej z głównych i znaczących dla historii miasta ulic – 25 Czerwca. To na niej w czerwcu 1976 roku rozegrały się najważniejsze wydarzenia protestu robotniczego.
Niech wydarzenia tamtych lat pokazują, jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76.