Na razie trudno mówić o postępie w relacjach z Ukrainą w sprawie poszukiwania i ekshumacji ofiar Wołynia – ocenił w rozmowie z PAP Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Jak zaznaczył, „szansa na przełom jest zawsze”.
Po śmierci Karpia dziennikarze próbowali badać okoliczności wypadku, w którym został ciężko ranny. Nasuwały się skojarzenia z podobnymi zamachami na polityków i dziennikarzy na Wschodzie – mówi PAP Andrzej Brzeziecki, autor książki „Zmierzyć arszynem. Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich”.
20 lat temu, 12 września 2004 r., zmarł Marek Karp – historyk, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. „`Czy Marek Karp padł ofiarą zamachu?` – pytali dziennikarze, a zasadność tego pytania potwierdzał Zbigniew Siemiątkowski, były szef wywiadu i człowiek, który z pewnością wiedział, co mówi” – czytamy w biografii Karpia „Zmierzyć arszynem. Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich”.
Mimo dramatycznej sytuacji w wielu miastach społeczeństwo zaczyna się adaptować do trudnych warunków. Ludzie „urządzają się” w schronach, wykazują się solidarnością wobec potrzebujących – piszą Andrzej Wilk i Piotr Żochowski w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich dotyczącej agresji Rosji na Ukrainę.
Decyzja o nadaniu ukraińskiej Cerkwii autokefalii to cios dla władz w Moskwie, które tracą jedno z narzędzi oddziaływania na ukraińskie społeczeństwo, i jednocześnie sukces prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - piszą eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz stara się wypromować na bohatera osobę, która jest z nim współodpowiedzialna za napięcia w relacjach polsko-ukraińskich - powiedział we wtorek PAP dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia Adam Eberhardt.
Intencją ataku na konsulat RP w Łucku i aktów wandalizmu wobec miejsc pamięci jest zatrucie relacji polsko-ukraińskich, a wiele przesłanek wskazuje, że to prowokacyjne działania ze strony rosyjskiej - uważa dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
Ośrodek Studiów Wschodnich ma przygotować opinię, czy użycie przez "Die Welt" zwrotu "polski obóz koncentracyjny" było przejawem "niemieckiej polityki historycznej" - postanowił sąd w precedensowym procesie wytoczonym przez obywatela Polski wydawcy tego dziennika.
Pogodzenie pamięci o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej z pamięcią o UPA to kluczowy problem dla ukraińskiej polityki historycznej - ocenia w swej nowej ekspertyzie Ośrodek Studiów Wschodnich. Podkreśla też, że na Ukrainie zbrodnia wołyńska nadal jest tematem tabu.