Polichromie naścienne, a wśród nich herb Wazów, których powstanie datuje się nawet na XVII w., odnalezione zostały podczas remontu na królewskim Zamku Żupnym w Wieliczce (Małopolskie). To dla nas duże zaskoczenie – mówi dyrektor Jan Godłowski, wskazując, że są to elementy oryginalnego wystroju tego miejsca.
Kuchnia będzie motywem przewodnim tegorocznej, 17. edycji Święta Soli na terenie Zamku Żupnego w Wieliczce (Małopolskie). Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, w programie oprócz degustacji przewidziano warsztaty, koncerty, zabawy dla dzieci.
Dwa historyczne dokumenty, związane z solnymi przedsiębiorstwami w Wieliczce i Bochni (Małopolskie), można oglądać na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Są to dokumenty wyjątkowe na skalę europejską – powiedział PAP historyk prof. Piotr Franaszek.
Blisko 600 tys. turystów (598, 5 tys.) zwiedziło w ciągu pięciu miesięcy br. kopalnię soli w Wieliczce. To o 46,6 tys. więcej niż w tym samym okresie roku 2017 – podkreślają władze kopalni i spodziewają się pobicia zeszłorocznego rekordu frekwencji, wynoszącego 1,7 mln turystów w ciągu roku.
Podpisy znamienitych gości, odwiedzających kopalnię soli w Wieliczce, jak np. Chopina, Geothego, Mendelejewa czy Tierieszkowej, i cenne archiwa można zobaczyć na wystawie "Najstarsze, najcenniejsze, najciekawsze… Z muzealnego archiwum" w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.
"Cieszy mnie, że w związku z dopisaniem także kopalni soli w Bochni, na liście UNESCO znalazły się wszystkie obiekty stanowiące kiedyś jedno wspólne przedsiębiorstwo królewskie" - powiedział PAP prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.
Zamek Żupny w Wieliczce i Kopalnia Soli w Bochni mają szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO - powiedział PAP współautor wniosku w tej sprawie dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski. PAP: Jakie są szanse, by Zamek Żupny w Wieliczce trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?