Zdaniem ocalałej z Holokaustu Tovy Friedman mamy obowiązek ostrzegać i uczyć, że nienawiść rodzi tylko więcej nienawiści. Jak powiedziała podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, wszyscy muszą obudzić sumienie, by zło nas nie zniszczyło.
Projekcje filmowe, wystawy, wspomnienia ocalałych świadków, modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje i sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie znalazły się w programie podkarpackich Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia i potrwają do 30 stycznia.
Po raz 15. w Łodzi odbędą się Dni Pamięci. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wspólnie z łódzkimi instytucjami kultury od 20 do 27 stycznia organizuje cykl wydarzeń, m.in. koncerty, spektakle i warsztaty, będących zaproszeniem do świata kultury i historii polskich Żydów.
Dziesięć delegacji państwowych, w tym polska, potwierdziło już udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia – podało w środę (8 stycznia) Muzeum Auschwitz. Na czele delegacji staną koronowane głowy i prezydenci.
Przyszłoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata oraz Polacy upamiętnią ofiary Holokaustu, odbędzie się 12 kwietnia - podali organizatorzy z międzynarodowej organizacji March of the Living.
Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, przypadającego w rocznicę wyzwolenia Auschwitz, odbędą się w poniedziałek w Oświęcimiu-Brzezince i Krakowie z udziałem ok. stu byłych więźniów i ocalonych z Zagłady, a także parlamentarzyści z wielu krajów.