Po raz 15. w Łodzi odbędą się Dni Pamięci. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wspólnie z łódzkimi instytucjami kultury od 20 do 27 stycznia organizuje cykl wydarzeń, m.in. koncerty, spektakle i warsztaty, będących zaproszeniem do świata kultury i historii polskich Żydów.
W Łodzi już po raz 15. odbędą się Dni Pamięci, związane z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku obchody są związane z dwoma rocznicami - 75-leciem istnienia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce (TSKŻ) oraz 80-leciem wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau.
"Postanowiliśmy, aby nasz tegoroczny program był wołaniem o pamięć, ale i o życie. To życie może być różne, pełne zakrętów, ale to wciąż życie, o które należy dbać - najwyższa wartość. Świat wszedł w czas kolejnych wojen. Znamy to z historii, a ona się powtarza na naszych oczach. Zarówno program głównych obchodów jak i specjalny pakiet edukacyjny są poświęcone temu, by dostrzec człowieka w każdym wymiarze. Szukamy w życiu dialogu i jedności. O tym chcemy wszystkim przypomnieć" – podkreślił prezes TSKŻ Artur Hofman.
Uroczyste obchody rozpoczną się 24 stycznia w Teatrze im. Jaracza koncertem w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem. Następnego dnia na Małej Scenie tego teatru będzie można obejrzeć spektakl "Obóz" Teatru Nobilis z Gdańska. Opowiada on historię Ludy – dziewczyny, która podczas II wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci, zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym zastępująca matkę pani Bogumiła. Los sprawił, że wiele lat później Hanna odnalazła się, a Luda musiała zdecydować - kto jest dla niej prawdziwą matką?
Z kolei 26 stycznia na Małej Scenie wystawiona zostanie "Historia Jakuba" – monodram Łuksza Lewandowskiego. Jej bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, za kogo się uważał. Podejmuje więc niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości.
Na finał - 27 stycznia - zaplanowano najpierw spotkanie na Stacji Radegast - w miejscu pamięci urządzonym na dawnej stacji kolejowej, z której odprawiano transporty więźniów łódzkiego getta do obozów zagłady. Odbędzie się ono w samo południe i poświęcone będzie upamiętnieniu wszystkich ofiar Holokaustu.
Wieczorem na Dużej Scenie Teatru im. Jaracza będzie można posłuchać Danielli Rabbani – gwiazdy Broadwayu i kina, artystki śpiewającej w jidisz. Odwiedzając teatr podczas Dni Pamięci będzie też można obejrzeć wystawę "Jaka pamięć?". To cykl rzeźb poświęconych tematyce pamięci, autorstwa Tatiany Nowak.
Dni Pamięci będą miały też odsłonę edukacyjną, na którą złoży się cykl warsztatów, zorganizowanych przez Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Muzeum Getta Warszawskiego, które do przeprowadzenia spotkań z uczniami i podczas spektaklu wykorzysta przestrzenie Teatru im. Jaracza.(PAP)
agm/ dki/