Projekcje filmowe, wystawy, wspomnienia ocalałych świadków, modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje i sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie znalazły się w programie podkarpackich Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia i potrwają do 30 stycznia.
Organizatorami obchodów są oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski.
Jak przypomina na stronie IPN, 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji w kilkunastu miejscowościach regionu, m.in. w Rzeszowie, Tyczynie, Błażowej, Krośnie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Sanoku, odbywać się będą okolicznościowe wydarzenia.
Zaplanowano modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. W programie znalazły się także pokazy filmowe, wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.
„Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią” – podkreśla IPN.
Instytut apeluje do mieszkańców o zapalenie w tych dniach symbolicznego znicza na mogiłach i miejscach pamięci związanych z Holocaustem.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są po raz siedemnasty. Inicjatywa zrodziła się na Uniwersytecie Rzeszowskim, a w 2012 r. w organizację tych dni włączył się oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Szczegółowe informacje: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/211185,XVII-Obchody-Dni-Pamieci-o-Ofiarach-Holokaustu-na-Podkarpaciu-20-30-stycznia-202.html
Obchody odbywają się pod honorowym patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. (PAP)
api/ amac/