W Polsce Ludowej święto 3 Maja zniknęło z kalendarza świąt państwowych w 1951 r. Od samego początku sprawiało Polskiej Partii Robotniczej wiele kłopotów, co spowodowało, że tuż przed samymi obchodami w 1946 r. władze zdecydowały się na brzemienny w skutki krok w postaci zakazu organizowania przemarszów/manifestacji tego dnia przez miasta.
Armia Czerwona w latach 1944–45 nie wyzwoliła Polski, lecz ją zniewoliła – powiedział w czwartek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, niszczył także Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – podkreślił.
16-17 maja odbędzie się, organizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie, konferencja naukowa „Epistolografia w Polsce Ludowej (1945–1989). List i jego pochodne w systemie politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym państwa”.
70 lat temu, 16 grudnia 1948 r., ukazał się pierwszy numer „Trybuny Ludu”, najważniejszego dziennika i tuby propagandowej reżimu komunistycznego w Polsce. W historii tej gazety odbijają się dzieje PRL-u oraz stosowane wówczas metody manipulowania opinią publiczną.
2019 będzie rokiem pamięci Ukraińców deportowanych z Polski do ZSRR – postanowiła w czwartek Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie. W przyszłym roku obchodzona będzie 75. rocznica początku ich wysiedleń.
Tytuł książki profesora Eislera nawiązuje do tytułu reportażu komunizującego dziennikarza Johna Reeda, który w „Dziesięciu dniach, które wstrząsnęły światem” opisywał rewolucję październikową. Dziesięć dni to okres łatwy do „uchwycenia”, natomiast czterdzieści pięć lat to już czas, który może bardziej oznaczać „trwanie”, a nie zmianę i wstrząs.
3 kwietnia 1948 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w której zawarto podstawowe zasady programu ekonomicznej pomocy dla Europy - "European Recovery Program", zwanego od nazwiska swego twórcy Planem Marshalla.
W warszawskim Przystanku Historia odbyła się w czwartek dyskusja o nowej publikacji Witolda Bagieńskiego pt. "Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945–1961", która według recenzentów jest wzorcem opracowywania historii służb specjalnych PRL.