Choć może to brzmieć zaskakująco, to geneza powstania senatu nie wiąże się z parlamentem. Pełnił on początkowo inną funkcję. Jaki związek z tym ma Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i rozbicie dzielnicowe? Czy senat zawdzięcza swoje istnienie kłótniom o podział podatków?
Wanda Pełczyńska – jak podkreślił Piotr Biliński – to jedna z najciekawszych postaci kobiecych w polskim życiu politycznym i intelektualnym pierwszej połowy XX wieku. „Jej życiorys świadczy niezbicie o znaczącej roli kobiet w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz walce o utrzymanie niezawisłości bytu narodowego” – czytamy.
Chociaż zgromadzenia przedstawicielskie zwykło się postrzegać jako produkt współczesnej demokracji liberalnej, ich dziedzictwo ukształtowało się znacznie wcześniej, bo już w XVI i XVII wieku. W jaki sposób wczesnonowożytna kultura parlamentarna zapisała się w kulturze oraz co może powiedzieć nam o współczesnych instytucjach przedstawicielskich? Te między innymi kwestie będą przedmiotem badań i dyskusji na konferencji „Recovering Europe’s Parliamentary Culture, 1500-1700: Concepts, Methods, Approaches”, która odbędzie się w czerwcu 2022 r. w Krakowie.
85 lat temu, 31 października 1936 r., zmarł Ignacy Daszyński, marszałek Sejmu w latach 1928–1930, przywódca polskich socjalistów, zastępca prezydenta ministrów Rządu Obrony Narodowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jest uważany za jednego z ojców polskiej niepodległości.
Wybory czerwcowe 1989 roku skończyły się sukcesem „drużyny Solidarności”, która wystartowała pod szyldem Komitetów Obywatelskich. Jej przedstawiciele zdobyli wszystkie możliwe do zdobycia mandaty do Sejmu PRL oraz niemal wszystkie – z wyjątkiem jednego – do Senatu.
Zaleciliśmy parlamentarzystom, by na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W sobotę i niedzielę odwiedził groby posłów II RP pochowanych na cmentarzach w Krośnie i Brzyskach (Podkarpackie).
Odsłonięciem popiersi marszałków sejmu I RP Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy zainaugurowano w czwartek na terenie kompleksu parlamentarnego utworzenie galerii rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.
O praktyce polskiego parlamentaryzmu i o myśli politycznej międzywojnia wiemy jak na dziś zbyt mało. Żyjemy jeszcze w pewnym sensie w cieniu PRL, gdy uwagę historyków skupiali głównie przedstawiciele lewej strony wielobarwnego parlamentu II RP – mówi PAP dr hab. Paweł Skibiński, historyk z UW. 100 lat temu, 26 stycznia 1919 r., odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w niedzielę w Przemyślu, że powstający w 1468 roku polski parlamentaryzm był rozwiązaniem ustrojowym „w ówczesnym świecie europejskim nigdzie nie spotykanym”.