Środowisko artystyczne i pracownicy sektora kultury wystosowali apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych w CSW Zamek Ujazdowski. Pod listem podpisało się już ponad 500 osób, m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda i Krzysztof Warlikowski.
Młodzi naukowcy i młodzież zwrócili się do rządu i władz stolicy o stworzenie w Polsce Muzeum Historii Naturalnej, które pozwoli eksponować cenne zbiory przyrodnicze, "dorównujące najlepszym kolekcjom na świecie", m.in. szczątki dinozaurów czy kopalnych kolibrów. Obecnie większość eksponatów znajduje się w magazynach instytutów PAN.
45 lat temu, 5 grudnia 1975 r., grupa intelektualistów wystosowała do władz memoriał, w którym sprzeciwiała się nowelizacji konstytucji PRL. „List 59” był kulminacją oporu wobec zmian w ustawie zasadniczej, a jednocześnie symboliczną zapowiedzią powstania zorganizowanej i jawnej opozycji antykomunistycznej.
Organizacje reprezentujące branżę cyfrową z grupy państw Trójmorza zaapelowały do rządów swoich krajów, by te wspierały rozwój Jednolitego Rynku Cyfrowego i zablokowały szkodliwe dla sektora kreatywnego i nowoczesnych technologii propozycje zawarte w unijnej Dyrektywie w sprawie praw autorskich.
Apelujemy do wszystkich instytucji publicznych i samorządowych o pomoc dla „Zeszytów Literackich” - napisali autorzy pisma w obronie zagrożonego likwidacją periodyku, które podpisało kilkadziesiąt postaci polskiej kultury.
Organizacje mniejszości narodowych i etnicznych Rzeczpospolitej Polskiej wydały wspólne oświadczenie kierowane do prezydenta, parlamentu i rządu ws. "zaniepokojenia narastającą w społeczeństwie polskim falą agresji na tle narodowym, rasowym i religijnym".
O ustanowienie Memoriału Ofiar Czystek i Represji Etnicznych zaapelował w piątek do władz państwowych Ruch Autonomii Śląska. Według organizacji Memoriał miałby dokumentować i upamiętniać prześladowania różnych grup narodowych i etnicznych w okresie Polski Ludowej.
Z apelem o upowszechnianie pamięci o Janie Pawle II zwróciły się w czwartek do władz instytucje papieskie. Chcą utworzenia programu utrwalania dziedzictwa papieskiego, ustanowienia 16 października świętem narodowym i wprowadzenia orderu św. Jana Pawła II.
Na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych białoruscy opozycjoniści apelowali do polskich władz o wsparcie i wyrażali obawy dot. zbliżenia Warszawy i Mińska. Sejmowa komisja domaga się od władz w Mińsku zaprzestania prześladowań i uwolnienia aresztowanych uczestników protestów.