Państwo polskie nigdy nie przestanie poszukiwać zagrabionych w czasie II wojny światowej dóbr kultury. Naszym celem jest sprawić, aby puste ramy i gabloty w polskich muzeach zapełniły się odzyskanymi dziełami - napisał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w artykule opublikowanym w poniedziałek na łamach jednego z największych portali informacyjnych na Litwie - 15min.
Na pewno w najbliższym czasie będziemy ogłaszać informacje o kolejnych zwrotach polskich strat wojennych. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie kilku postępowań restytucyjnych – mówi PAP Elżbieta Rogowska, dyrektor Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Państwo polskie nie ustanie w odzyskiwaniu polskich dóbr kultury – pisze wicepremier profesor Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w tekście opublikowanym na portalu włoskiego dziennika „La Verita”.
Czy zrobiono wszystko, żeby pamiętać, że polskie dobra kultury zostały przez Niemców zrabowane albo celowo zniszczone, i w jakiś sposób za to zadośćuczynić? Zdaniem Mateusza Fałkowskiego, wiceszefa Instytutu Pileckiego w Berlinie, sprawa została załatwiona "w dalece niedostatecznym stopniu".
Niemal 800 zabytków zagrabionych w czasie II wojny światowej przez Niemców z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi znalazło się na wystawie "Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…" można oglądać od piątku w Łodzi. Ekspozycja czynna będzie do 31 grudnia.
Arcydzieła impresjonistów z kolekcji sztuki Emila Buehrlego, który zbił majątek na handlu bronią podczas II wojny światowej, prezentowane są w Lozannie od kwietnia. Część z nich ma kontrowersyjne pochodzenie. Wystawa ma trwać do końca października.
Efektywniejsze i szybsze odzyskiwanie bezprawnie utraconych dóbr kultury zakłada projekt ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury przyjęty we wtorek przez rząd. Regulacja zwiększy też bezpieczeństwo prawne dóbr na wypadek kradzieży lub przywłaszczenia.
Powrót kolekcji etnograficznej utraconej w czasie II wojny do łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego to wydarzenie bez precedensu - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W poniedziałek przekazał placówce ok. 330 zabytków sztuki afrykańskiej.
Tunel być może jest, ale pociągu z czasów II wojny św. nie ma – wynika z raportu, który przedstawili we wtorek w Wałbrzychu specjaliści z krakowskiej AGH. Drugi raport, autorstwa poszukiwaczy dowodzi, że w ziemi są anomalie, mogące świadczyć o istnieniu pociągu.