Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości narodu i przyczyniają się do budowania Polski wolnej, niepodległej i suwerennej – podkreślił.
Od 1 marca będzie można obejrzeć dawną katownię NKWD i UB na Pradze w Warszawie, gdzie IPN otworzy Izbę Pamięci poświęconą ofiarom zbrodni komunistycznych. Instytut przypomina, że w piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej 8 mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Cele tego aresztu były zapełniane przez wiele miesięcy; więźniów możemy liczyć w setkach. Byli to Polacy, których działania, zdaniem Sowietów lub władzy ludowej, zagrażały tejże władzy - powiedziała PAP zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg.
W dawnej katowni przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie powstanie izba pamięci- powiedziała PAP mec. Anna Szeląg zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak dodała, po tym, jak zostaną przeprowadzone prace archeologiczne, konserwatorskie, remontowe, zostanie umożliwione zwiedzanie i zapoznanie się z tragiczną historią tego miejsca wszystkim ludziom.
Prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej w Warszawie zostaną najprawdopodobniej zakończone w środę rano - powiedział we wtorek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Jak dodał, do tej pory nie odnaleziono tam żadnych szczątków ludzkich.
IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Instytut Pamięci Narodowej przejął siedzibę dawnej kwatery NKWD na warszawskiej Pradze - podał w środę IPN. Instytut przypomniał, że po wojnie znajdowała się tam także katownia UB, w której torturowano i mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Instytut Pamięci Narodowej poinformował w środę, że planuje wykupienie zabytkowych piwnic w dawnej kwaterze głównej NKWD na Pradze w Warszawie. IPN przypomniał, że po wojnie znajdowała się tam katownia UB, w której torturowano i mordowano żołnierzy wyklętych.
IPN w budżecie na 2016 r. nie ma pieniędzy na wykup części budynku na ul. Strzeleckiej 8, gdzie w 2005 r. odkryto ślady po katowni NKWD i UB. Budynek jest w rękach prywatnego dewelopera, który za cenne historycznie piwnice i część parteru w obecnym stanie oczekuje 2,5 mln zł.
Tablicę upamiętniającą tragiczne losy żołnierzy podziemia antykomunistycznego - ofiar NKWD i komunistycznych władz w Polsce po 1945 r. - odsłonięto we wtorek w Warszawie. "Pamięć potrzebuje materialnych śladów i miejsc" - podkreślił prezes IPN Łukasz Kamiński.