Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia 1982 r. – największego w historii woj. lubuskiego wystąpienia przeciw komunistycznemu reżimowi – odbędą się w Gorzowie Wlkp. 30 i 31 sierpnia. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.
„31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie miał miejsce protest polityczny przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W 2018 r. powołaliśmy komitet, który przyjął za cel, aby w 40. rocznicę tych wydarzeń przy gorzowskiej katedrze powstał pomnik przypominający drogę Lubuszan do suwerenności i wolności. W tym roku będzie z nami Pan Prezydent RP Andrzej Duda, który 30 sierpnia o godz. 15:00 odsłoni w centrum Gorzowa pomnik-instalację upamiętniającą tamte dni” – poinformował w czwartek wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
W trakcie uroczystości prezydent Duda wręczy także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce.
2 września odbędzie się zorganizowana przez IPN i kuratorium oświaty konferencja naukowa z okazji 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia ’82.
Wojewoda zachęcał mieszkańców województwa do wzięcia udziału w przygotowywanych uroczystościach, tak by wspólnie oddać należny hołd i szacunek wszystkim ludziom, którzy przed czterdziestu laty, w trudnym okresie stanu wojennego odważyli się stanąć do walki o wolność i przeciwstawili się ówczesnej komunistycznej władzy.
Z okazji 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia’82 Poczta Polska wprowadzi 30 sierpnia br. do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy. Natomiast 31 sierpnia w gorzowskiej katedrze odbędzie się uroczysta msza święta, a po niej delegacje złożą kwiaty przed Białym Krzyżem stojącym przy świątyni. Jest on symbolem walki gorzowian z komunistycznym systemem.
2 września br. odbędzie się zorganizowana przez IPN i kuratorium oświaty konferencja naukowa z okazji 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia ’82, a zwieńczeniem obchodów, a zarazem uczczeniem 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych będzie Big Solidarności i piknik dla mieszkańców, które odbędą się 3 września br.
31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie odbyła się duża demonstracja, a okazją była druga rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziemie gorzowskie wezwało do udziału w niej mieszkańców miasta, m.in. na znak sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. Wokół katedry zgromadziło się około 5 tys. ludzi, choć są też opinie, że było ich znacznie, nawet dwa razy więcej. Odśpiewano hymn państwowy i pieśni patriotyczne, była wspólna modlitwa.
Krótko potem do akcji wkroczyła Milicja Obywatelska, a zamieszki trwały kilka godzin i ogarnęły różne części miasta. ZOMO użyło armatek wodnych i gazu łzawiącego. Milicja zatrzymała 137 osób, a po kolejnych dniach liczba ta wzrosła do 202. W związku z tymi wydarzeniami 26 osób zostało skazanych na kary do czterech lat więzienia.
W czasie stanu wojennego było to jedno z największych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy, do jakich doszło w zachodniej części Polski. Na skwerze 31 sierpnia 1982 r., nieopodal katedry, znajduje się pamiątkowa tablica z najważniejszymi informacjami o tej manifestacji.
W czasie stanu wojennego było to jedno z największych wystąpień przeciwko komunistycznej władzy, do jakich doszło w zachodniej części Polski. Na skwerze 31 sierpnia 1982 r., nieopodal katedry, znajduje się pamiątkowa tablica z najważniejszymi informacjami o tej manifestacji.
Od kilku dni na skwerze trwa montaż nowej instalacji artystycznej. Jej budowę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej i miasto Gorzów Wielkopolski. Odsłonięcie tejże instalacji będzie jednym z punktów obchodów z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, które zaplanowano w przeddzień 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia ’82, czyli 30 sierpnia br.
Głównym elementem instalacji są płyty ze stali nierdzewnej polerowanej, dzięki której jest możliwość osiągnięcia lustrzanego efektu. To pozwoli odbijać się w nich m.in. katedrze i innym punktom miasta, które „były świadkami” wydarzeń sprzed 40 lat. Poszczególne elementy będą miały od 160 cm do 250 cm wysokości, będą szerokie na 45 cm i grube na 15 cm. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ aszw/