Uroczystości oficjalne, a także wystawy, koncerty, spotkania złożą się na lubelskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Od koncertu „Przyszli nocą w uśpiony dom. Koncert w hołdzie ofiarom stanu wojennego” w Filharmonii Lubelskiej rozpoczną się już w niedzielę wieczorem uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Na poniedziałek rano w siedzibie IPN w Lublinie zaplanowano spotkanie z internowanym w czasie stanu wojennego Ryszardem Wichorowskim, które poświęcone będzie promocji jego książki „Wspomnienia internowanego (zapiski). Krasnystaw – Włodawa – Kwidzyn”.
Na Placu Łokietka w poniedziałek po południu zostanie otwarta wystawa IPN zatytułowana „Stan wojenny 1981-1983”, prezentująca podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Następnie na Placu Litewskim biało-czerwone znicze zostaną ustawione w kształt krzyża.
Na Placu Łokietka w poniedziałek po południu zostanie otwarta wystawa IPN zatytułowana „Stan wojenny 1981-1983”, prezentująca podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Następnie na Placu Litewskim biało-czerwone znicze zostaną ustawione w kształt krzyża. O godz. 18 w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i za wszystkie ofiary stanu wojennego. Wcześniej w kościele zaplanowano „Koncert Pieśni Niepokornej”. Po mszy św. uczestnicy obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przejdą pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożą wieńce pod pomnikiem.
Wieczorem na budynku Poczty Polskiej przy Placu Litewskim oraz na budynku IPN w Lublinie zostanie wyświetlona grafika zachęcająca do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Stawiano wtedy symboliczne świeczki w oknach jak wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.
Na wtorek zaplanowano z kolei wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. Odznaczenia wręczy prezes IPN dr Karol Nawrocki. W uroczystości zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Lublinie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych.
„Chcielibyśmy oddać należny honor pracownikom Lubelszczyzny strajkującym w stanie wojennym – było to 50 zakładów, internowanym i uwięzionym działaczom związku i ofiarom stanu wojennego a także wyrzuconym z pracy i pracownikom ośmiu brutalnie spacyfikowanych zakładów pracy na Lubelszczyźnie” – podał NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie.
Kolejne wydarzenia związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w nadchodzącym tygodniu w Świdniku i w Tarnogrodzie. „Chcielibyśmy oddać należny honor pracownikom Lubelszczyzny strajkującym w stanie wojennym – było to 50 zakładów, internowanym i uwięzionym działaczom związku i ofiarom stanu wojennego a także wyrzuconym z pracy i pracownikom ośmiu brutalnie spacyfikowanych zakładów pracy na Lubelszczyźnie” – podał NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/