Ulicami Zamościa (Lubelskie) przeszedł w piątek po raz pierwszy Marsz Pamięci zorganizowany w przededniu 79. rocznicy likwidacji getta. Przed wojną w Zamościu mieszkało ok. 12 tys. Żydów – stanowili 40 proc. ludności miasta.
Zamojski Marsz Pamięci zakończył się przy przystanku kolejowym Zamość Starówka, gdzie zapalono znicze.
"Ten przystanek nazywany jest zamojskim Umschlagplatzem ze względu na to, że stamtąd miały miejsce deportacje Żydów do obozów Zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Majdanku. Dlatego dzisiaj zdecydowaliśmy się przejść tą ostatnią drogą, którą pokonywała większość Żydów z zamojskiego getta" – powiedział PAP Daniel Sabaciński z Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
"Getto zostało zlikwidowane 16 października 1942 r. Tego dnia Niemcy zgromadzili na Nowym Rynku niemal wszystkich pozostałych żydowskich mieszkańców, około 4 tysiące osób. Następnie popędzili ich pieszo do getta tranzytowego w Izbicy. Po drodze miały miejsca pobicia, gwałty, morderstwa. 16 października 1942 roku zakończyła się historia zamojskich Żydów, żyjących w Zamościu od 1588 roku" – przypomniał Daniel Sabaciński.
Getto zamojskie funkcjonowało od kwietnia 1941 roku, na podstawie rozporządzenia wydanego przez Niemców. Znajdowało się na terenie Nowej Osady, czyli w okolicach Nowego Rynku (ul. Partyzantów i Lwowska).
Jak dodał Sabaciński, deportacje Żydów zaczęły się w kwietniu 1942 r. "Getto zostało zlikwidowane 16 października 1942 r. Tego dnia Niemcy zgromadzili na Nowym Rynku niemal wszystkich pozostałych żydowskich mieszkańców, około 4 tysiące osób. Następnie popędzili ich pieszo do getta tranzytowego w Izbicy. Po drodze miały miejsca pobicia, gwałty, morderstwa. 16 października 1942 roku zakończyła się historia zamojskich Żydów, żyjących w Zamościu od 1588 roku" – przypomniał.
Przed wojną w Zamościu mieszkało ok. 12 tys. Żydów, którzy stanowili 40 proc. ludności miasta.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/