Tematem najbliższego spotkania z cyklu „Obrazy Historii” organizowanego przez Instytut Pileckiego są radomskie wydarzenia z czerwca 1976 r. Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Krótki dzień pracy” Krzysztofa Kieślowskiego.
25 czerwca przypada 45. rocznica wydarzeń radomskich z 1976 roku. O tym, co wydarzyło się w Czerwcu ’76 będą rozmawiać dr Mateusz Werner – filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego oraz jego goście: prof. Antoni Dudek – politolog, historyk i publicysta, profesor nauk humanistycznych i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie będzie transmitowane na stronie https://www.youtube.com/watch?v=hUcA_g2oOwE. W jego trakcie będzie możliwość zadawania pytań.
25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.
W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/