W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się promocja publikacji dr. Macieja Jana Mazurkiewicza „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945)”. Książka zachęca do szerszej refleksji o ludobójstwie i planie, który rozpoczął się w 1939 roku – powiedział podczas spotkania prezes IPN Karol Nawrocki.
Na spotkaniu, które odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach cyklu "Spotkania z historią" gościł prezes IPN Karol Nawrocki.
"Nazywanie tego, co wydarzyło się wobec polskiego narodu w latach 1939-45 ludobójstwem, to rzecz wydawać by się mogła obowiązkowa, ale często szczególnie w dyskursie geopolitycznym, ta rzecz staje się wyrazem odwagi" – powiedział w Gdańsku prezes IPN Karol Nawrocki.
Podkreślił, że praca Mazurkiewicza skłania do tego, by spojrzeć na kwestie ludobójstwa przez pryzmat pewnego planu depolonizacji i nienawiści narodu niemieckiego wobec narodu polskiego.
"Nazywanie tego, co wydarzyło się wobec polskiego narodu w latach 1939-45 ludobójstwem, to rzecz wydawać by się mogła obowiązkowa, ale często szczególnie w dyskursie geopolitycznym, ta rzecz staje się wyrazem odwagi" – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
"To zachęca nas do szerszej refleksji o ludobójstwie i planie, który rozpoczął się w 1939 roku" – dodał Nawrocki.
Książka Macieja Jana Mazurkiewicza pt.: "Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945)" porusza analizę niemieckich zbrodni dokonanych na Polakach w okresie II wojny światowej pod kątem pojęcia ludobójstwa autorstwa polsko-żydowskiego prawnika Rafała Lemkina.
"Praca Mazurkiewicza stanowi próbę uzasadnienia prawnomiędzynarodowej odpowiedzialności Niemiec za okrucieństwa dokonane w latach okupacji nie tylko na narodzie polskim, ale również na państwie – Rzeczpospolitej Polskiej. Autor wykazuje przy tym, że Rzesza Niemiecka pogwałciła traktatowe i zwyczajowe normy prawa międzynarodowego w stosunku do Polski, w tym zobowiązania o charakterze przeciwwojennym oraz regulacje dotyczące wypowiedzenia wojny, sposobów jej prowadzenia, metod okupacji i zakończenia wojny. W jego ocenie, działania reżimu okupacyjnego można określić mianem ludobójstwa, zważywszy na ich zbrodniczy cel, jakim od początku była chęć zniszczenia polskiej ludności" – pisze dr Wojciech Wichert w recenzji wydawniczej przesłanej PAP.
W ocenie autora działania reżimu okupacyjnego można określić mianem ludobójstwa, zważywszy na ich zbrodniczy cel, jakim od początku była chęć zniszczenia polskiej ludności – pisze dr Wojciech Wichert w recenzji wydawniczej przesłanej PAP.
Maciej Jan Mazurkiewicz, to doktor prawa, historyk. Prowadzi niezależne badania nad okupacją ziem polskich w okresie II wojny światowej. Skupia się na prawnomiędzynarodowej kwalifikacji zbrodni na Polakach w ujęciu studiów nad ludobójstwem. Zajmują go też zagadnienia związane z prawem konstytucyjnym, dydaktyką historii oraz historią i kulturą wyżywienia.(PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ jann/