W piątek na cmentarzu na poznańskim Junikowie spocznie mjr Zenon Wechmann; odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu, działacz konspiracji harcerskiej ps. Czarny Wilk. Zenon Wechmann zmarł w wieku 96 lat.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się w piątek o godz. 11.00 w kościele Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu. Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu komunalnym nr 2 Junikowo w Poznaniu o godz. 13.50. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy.
O śmierci mjr. Zenona Wechmanna poinformował we wtorek, 21 maja Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
W czasie okupacji przebywał w Poznaniu, po wojnie powrócił do działalności w Związku Harcerstwa Polskiego, służąc w „Poznańskiej Piątce”. Był także uczestnikiem II konspiracji. Po likwidacji ZHP sprzeciwiał się próbom włączenia druhów do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i wraz z gronem przyjaciół podjął konspiracyjną działalność harcerską, przyjmując pseudonim Czarny Wilk.
Major Zenon Wechmann urodził się 25 października 1927 r. w Poznaniu w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Od najmłodszych lat był zuchem, następnie harcerzem V Hufca Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie okupacji przebywał w Poznaniu, po wojnie powrócił do działalności w Związku Harcerstwa Polskiego, służąc w „Poznańskiej Piątce”. Był także uczestnikiem II konspiracji. Po likwidacji ZHP sprzeciwiał się próbom włączenia druhów do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i wraz z gronem przyjaciół podjął konspiracyjną działalność harcerską, przyjmując pseudonim Czarny Wilk.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przypomniał, że Zenona Wechmanna aresztowano we wrześniu 1952 r. W procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Poznaniu został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw obywatelskich i honorowych oraz pozbawienie mienia. Wyrok odbywał w ciężkim zakładzie karnym w Rawiczu, w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Został zwolniony na podstawie amnestii w lutym 1955 r.
„Wiele sił i energii major Zenon Wechmann wkładał w kształtowanie patriotycznych postaw harcerzy i młodzieży szkolnej. Uczestnicząc w wielu wydarzeniach, zawsze starał się wychodzić do młodych, nawet w trakcie niedawnych obchodów Dnia Pamięci Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1945, opowiadał uczniom będącym w sztandarach poznańskich szkół, jak ważną rolę pełnią oraz jak duża ciąży na nich odpowiedzialność, by z szacunkiem reprezentować szkołę, jej historię oraz symbole” – wskazał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
W 2003 roku Zenon Wechmann został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, zaś w 2009 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem państwowym przyznawanym przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przypomniał, że w 2023 roku, za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, Prezydent RP nadał Zenonowi Wechmannowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.
Urząd Miasta Poznania w informacji o śmierci Zenona Wechmanna przypomniał, że brał on także czynny udział w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. W 2018 roku Rada Miasta Poznania nadała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/