Namysłów (woj. opolskie) zajął oficjalne stanowisko w sprawie uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji z tytułu bezprawnej napaści Niemiec w 1939 r.; wnosi też o podjęcie działań wobec Federacji Rosyjskiej – przekazał w poniedziałek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
"Namysłów zajął oficjalne stanowisko ws. uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji z tytułu bezprawnej napaści Niemiec w 1939r. Ponadto wnosi o uwzględnienie skutków zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow i podjęcie działań wobec Federacji Rosyjskiej" - napisał Mularczyk w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter).
Do wpisu wiceminister dołączył zdjęcie oficjalnego "stanowiska Rady Miejskiej w Namysłowie w sprawie godnego upamiętnienia 84 rocznicy brutalnej i nieuzasadnionej agresji Niemiec i ZSRR na Polskę oraz późniejszej okupacji".
"Rada Miejska w Namysłowie wyraża pełne poparcie dla godnego uczczenia 84 rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec oraz Związku Radzieckiego na Rzeczypospolitą Polską w 1939 r. Jednocześnie nawiązując do Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2022 r. w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej, Uchwały Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2023 r. w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji z powodu bezprawnej napaści na Polskę w 1939 oraz pisma pełnomocnika rządu, wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania sprawiedliwego odszkodowania od Republiki Federalnej Niemiec w duchu dialogu" - podkreślono w dokumencie.
"Jednocześnie prosimy o uwzględnienie skutków zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow i podjęcie adekwatnych działań w stosunku do Federacji Rosyjskiej - spadkobiercy ZSRR. Wymaga tego elementarne poczucie sprawiedliwości w imię prawdy historycznej" - dodano.
Na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945. Dotychczas uchwały ws. odszkodowań wyrządzonych w czasie wojny przyjęli m.in. radni Wielunia, Bochni, Grybowa, Lublina, Augustowa, Tarnowa, gminy Olasznica.
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)
ero/ par/