Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - przez pryzmat wartości, jakie wyznawał - przedstawia wystawa plenerowa „Dekalog księdza Jerzego” otwarta w czwartek w Lublinie, z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy śmierci księdza.
Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, usytuowana jest na placu przed kościołem akademickim, na terenie campusu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Dyrektor Lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda powiedział podczas otwarcia wystawy, że postać ks. Popiełuszki jest symbolem polskiej Solidarności i polskiej drogi do wolności po II wojnie światowej. „To była trudna droga. Po pokonaniu żołnierzy niezłomnych, opozycji politycznej przez komunistów, tym miejscem wolności dla Polaków pozostał Kościół” – powiedział.
„To była trudna droga. Po pokonaniu żołnierzy niezłomnych, opozycji politycznej przez komunistów, tym miejscem wolności dla Polaków pozostał Kościół.”
Przypomniał, że w ówczesnym aparacie bezpieczeństwa funkcjonował specjalny wydział zajmujący się dezinformacją społeczeństwa, skłócaniem ludzi i to funkcjonariusze tej formacji odpowiadali za prześladowanie i zabójstwo kapelana Solidarności. „Solidarność nie kupowała broni, ale walczyła wolnością, obywatelskim nieposłuszeństwem. Ludzie wiedzieli, że ich bronią jest odwaga. Naszą dzisiejszą wolność zawdzięczamy Solidarności i takim osobom jak ks. Jerzy” – dodał Derewenda.
Ekspozycja „Dekalog księdza Jerzego” składa się z 24 plansz, na których zamieszczono liczne zdjęcia, dokumenty, cytaty z wypowiedzi ks. Jerzego, opisy konkretnych wydarzeń z jego życia jak np. służby w wojsku, posługi duszpasterskiej wśród strajkujących robotników. Każde z tych wydarzeń opatrzone jest też krótkim opisem kontekstu historycznego.
Życie i działalność ks. Popiełuszki są przedstawione przez pryzmat wyznawanych przez niego wartości, ukazanych na wystawie jako swoisty dekalog: miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, radość, godność, solidarność, godność, wolność, prawda, świętość.
Otwarcie wystawy poprzedziło konferencję poświęconą postaci ks. Popiełuszki i jego nauczaniu, którą na KUL zorganizował Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy śmierci księdza, zamordowanego w październiku 1984 r. przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.
Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. Po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości.
Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.
W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.(PAP)
ren/ aszw/