Film "Powstańcy dzieciom - ponadczasowe doświadczenie pokoleń" powstał w ramach projektu Fundacji Rosa "Powstańcy dzieciom - dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby", który otrzymał dofinansowanie na realizację działań od Muzeum Historii Polski z programu Patriotyzm Jutra.
W filmie uczestnicy Powstania Warszawskiego, pytani przez pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych, opowiadają o trudnych momentach sierpnia 1944 roku i wyznawanych przez siebie wartościach.
Zostawić ranną siostrę i zginąć razem z nią, czy ratować własne życie? Podjąć walkę we trzech na wroga, wystawiając się na pewną śmierć, czy skapitulować? Czy bitwa o stolicę ma w ogóle sens – przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi trudnymi wyborami stali bohaterowie filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”.
"Pomysł na stworzenie materiału zrodził się po organizowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego akcji „Kartka dla Powstańca”, podczas której dzieci przebywające w szpitalach wykonywały laurki dla uczestników walk o stolicę. Wielu Powstańców odpowiedziało nadawcom listów. W niektórych przypadkach ta korespondencja, stanowiąca wyjątkowy dialog pokoleń, trwa do dziś" – opowiada Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.
ls/mjs