W ramach Narodowego Czytania, które para prezydencka zainauguruje w sobotę w Warszawie, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego będzie czytane przez Polaków w 21 krajach na świecie - mówi PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Narodowe Czytanie to największa akcja promująca czytelnictwo wśród Polaków - podkreśla Kolarski. "Przez tych kilka lat stało się prawdziwym społecznym zjawiskiem, na trwałe wpisującym się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i mającym realny wpływ na popularyzację czytelnictwa" - powiedział PAP prezydencki minister.
Przypomniał, że "przed dwoma laty prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury w pierwszy weekend września". W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego.
Jak mówił Kolarski, centralne wydarzenie w ramach Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej, która w południe rozpocznie tam wspólną lekturę. "Tej lektury będzie można posłuchać w znakomitych interpretacjach wspaniałych polskich aktorów, znanych i lubianych z filmów, seriali, teatru" - zapowiada Kolarski.
W rolę Gospodarza wcieli się Paweł Królikowski, Gospodyni - Iza Kuna, Pana Młodego - Sebastian Karpiel-Bułecka, a Panny Młodej - Katarzyna Kołeczek.
Wystąpią także m.in. Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Grzegorz Daukszewicz, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Lech Łotocki. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim poprowadzi Mariusz Gradowski, reżyserem spektaklu jest Halina Przebinda.
Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim potrwa do godz. 19. W przerwach będzie można posłuchać muzyki, zagrają: Zakopower, Kompania Janusza Prusinowskiego i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
Kolarski podkreślił, że Narodowe Czytanie to akcja o znacznie szerszym zasięgu, której "sukces bierze się ze współpracy, oddolnej inicjatywy Polaków". "W tej chwili mamy około 2 tysięcy zgłoszeń z Polski i zagranicy. To są miejsca, w których stowarzyszenia, instytucje samorządowe, wspólnoty sąsiedzkie, biblioteki, szkoły organizują wspólną lekturę" - mówił prezydencki minister.
Według niego w tym roku w Narodowe Czytanie, jak nigdy w poprzednich latach, włączą się także Polacy mieszkający poza granicami kraju. "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane w 63 miejscach poza granicami w 21 krajach na świecie.
Jak mówił prezydencki minister, czytanie będzie odbywać się w konsulatach, szkołach i instytucjach polonijnych. Wspólna lektura odbędzie się w konsulacie w Odessie organizowana wspólnie z instytucją skupiającą mieszkających tam Polaków. W polskiej ambasadzie w Paryżu udział w Narodowym Czytaniu weźmie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Wesele" będzie również czytane za oceanem - przedstawiciele Polonii kanadyjskiej zaplanowali wspólną lekturę w Bibliotece Narodowej w Toronto, podobnie będzie w Chicago i Sydney.
"Choć oficjalnie ta akcja zostanie rozpoczęta w Ogrodzie Saskim w Warszawie o godz. 12, to chronologicznie pierwszym miejscem, gdzie Polacy spotkają się czytając +Wesele+ Stanisława Wyspiańskiego, będzie miejscowość Christchurch w Nowej Zelandii z racji różnicy czasu" - podkreślił Kolarski.
Minister przypomniał, że każda instytucja czy stowarzyszenie, które chce zorganizować Narodowe Czytanie u siebie, wciąż może zgłosić swój udział na stronie internetowej prezydent.pl.
Prapremiera "Wesela" Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. "Wesele" zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.
Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. (PAP)
mce/ hgt/