Fotografie Michała Sity ukazujące współczesny i historyczny obraz dawnej elektrowni miejskiej składają się na wystawę „Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny”. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od piątku do 17 września w Bramie Poznania.
Rzadko prezentowane i zazwyczaj niedostępne dzieła polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza, pochodzące z kilkunastu prywatnych kolekcji powstałych dzięki pasji ich właścicieli, będzie można od piątku oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Pierwsze artystyczne "gesty" Józefa Robakowskiego i Marka Piaseckiego, czyli wczesne eksperymenty klasyków polskiej fotografii będzie można oglądać od soboty na wystawie w warszawskiej galerii Asymetria. Pokazane zostaną obrazy na papierze światłoczułym, wykonane bez użycia aparatu.
Składająca się z 20 fotografii wystawa prezentuje prawie 30 lat dorobku twórczego Alexa Webba fotografa agencji Magnum. Prace, które powstały w Meksyku, Indiach, Grecji i na Kubie będzie można zobaczyć w warszawskiej Leica Gallery od 22 czerwca do 20 sierpnia.
Po II wojnie światowej i w latach 80. do Polski docierała pomoc z Ameryki i krajów Europy Zachodniej. Dlaczego za żelazną kurtynę przysyłano paczki i co zawierały można zobaczyć na wystawie „Paczka z Ameryki”, otwartej w środę w Muzeum PRL-u w Krakowie.
Bogato zdobione ornaty, mszał liturgiczny z XIX w. a także średniowieczne dokumenty klasztorne można od czwartku oglądać na wystawie „Skarby dominikanów” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycji towarzyszą seminaria oraz spotkania poświęcone liturgii, historii i sztuce zakonu dominikanów.
Wystawa fotografii Michała Sity „Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny” zainauguruje sezon letni w Bramie Poznania. Ekspozycja, jak podkreślają jej twórcy, ma być "wizualną opowieścią" o historii uruchomionej w 1929 roku poznańskiej elektrowni.
Rozwój osadnictwa na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie obrazuje wystawa „Z dziejów zamku i miasta Będzina”. Jej najciekawszym elementem jest model będzińskiej warowni, oddający wygląd obiektu w XIV-wieku, autorstwa Jerzego Sragi, miłośnika historii z Dąbrowy Górniczej.