Kilkadziesiąt prac Zdzisława Beksińskiego można od soboty oglądać na wystawie pt. „Mroki podświadomości” w Muzeum Historii Katowic. Zaprezentowano też listy, które artysta wymieniał z przyjaciółmi ze Śląska.
Wystawę „Tadeusz Kantor – Brudnopisy. Multipart” otwarto w piątek w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wśród dzieł jest Multipart zakopany przez studentów w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Pracę wydobyto z ziemi w 2012 r. i jest pokazywana po raz pierwszy po konserwacji.
Twórczości jednej z najważniejszych osobowości międzynarodowej awangardy Enrica Prampoliniego oraz jej relacjom z polskimi twórcami nowej sztuki poświęcona została najnowsza, dostępna od piątku, wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Dekret powołujący polską armię we Francji był donośnym aktem w dziejach relacji polsko-francuskiej - powiedział w czwartek ambasador Francji w Polsce Pierre Levy podczas otwarcia wystawy o Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, z okazji jej 100-lecia.
Dzieła 18 artystów, założycieli Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska, pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, można od czwartku oglądać w Pawilonie Józefa Czapskiego. Wystawę zorganizowano w 60. rocznicę powstania II Grupy Krakowskiej.
Wystawę prawie 300 prac Ryszarda Stryjca - rysunki, grafiki oraz obrazy - będzie można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ekspozycję zorganizowano dla uczczenia 85. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci gdańskiego artysty.
Zdjęcia klasyków węgierskiej fotografii - Brassaia, Andre Kertesza, Roberta Capy, Laszlo Moholy-Nagyia oraz współczesnych twórców pokazano na wystawie obejmującej przeszło 350 prac ponad stu autorów. Ekspozycja dostępna dla publiczności będzie od 13 czerwca.
Obrazy, rzeźby, tkaniny, rysunki z egzotycznej Bali udostępni od czwartku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Zgodnie z zapowiedziami będzie to pierwsza tak obszerna wystawa pod Wawelem, prezentująca tak wszechstronnie sztukę z indonezyjskiej wyspy.