Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2019

Portrety żołnierzy AK na wystawie w zamku w Olsztynie

Źródło: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Źródło: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Cykl 34 portretów żołnierzy Armii Krajowej, patriotów walczących o wolność i niepodległość, można oglądać od czwartku w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Autorem zdjęć jest Jakub Obarek, stypendysta programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury.

Jakub Obarek przez ostatni rok fotografował ludzi rozsianych po całej Polsce, którzy walczyli o polską niepodległość. Dotarł do weteranów mieszkających w Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Augustowie, Warszawie, Zielonej Górze, Tarnowie i Wrocławiu.

Podczas konferencji prasowej w środę dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski powiedział, że "bohaterami wystawy są ludzie, którzy tworzyli historię i są dla współcześnie żyjących punktem odniesieniem".

"Każdą rzeczywistość tworzą ludzie. Jestem bardzo rad, że wystawa, która jest bardzo ludzka w swym wymiarze, bo dotykająca najnowszej historii, dostępna będzie od czwartku w krużgankach olsztyńskiego zamku" - dodał.

Fotografik Jakub Obarek wyjaśnił, że zdjęcia zostały zrobione w konwencji fotografii studyjnej oraz w mieszkaniach kombatantów i ich rodzin.

"Ekspozycja ma charakter reportażowy, jak również artystyczny, obrazuje ludzi, którzy służyli Armii Krajowej, podejmowali walkę o niepodległość, służąc ojczyźnie poprzez wykonywanie najprostszych zadań, jak również walcząc z bronią w ręku"- podkreślił Obarek.

Wskazał, że "ich oddanie i bohaterstwo wynikało nie z obowiązku, lecz z naturalnej potrzeby służeniu ojczyźnie". "Ekspozycja jest wyrazem szacunku dla Armii Krajowej, która zapisała piękną, dramatyczną i ważną kartę w polskiej historii odzyskania wolności i niepodległości. Wszystkim tym działaniom towarzyszyła niezachwiana wiara i walka do samego końca"- dodał autor zdjęć.

Jakub Obarek podkreślił, że w realizacji pomysłu i docieraniu do bohaterów pomagali mu członkowie ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

"Wielu weteranów odwiedziłem w ich mieszkaniach. W czasie tych spotkań opowiadali mi swoje historie, pokazywali pamiątki, zdjęcia z czasów wojny i medale. Bardzo się cieszę, że byłam obdarzony takim zaufaniem i że na tych portretach w oczach moich bohaterów widać, mam nadzieję, prawdę o tamtym okrutnym czasie walki i prześladowań doby komunizmy"- wskazał.

Jak dodał, podczas rozmów spontanicznie dokumentował także fragmenty wypowiedzi żołnierzy Armii Krajowej.

Jeden z nich, Tadeusz Jagłowski, mówił, że "kiedy składało się przysięgę Armii Krajowej, to zdawało się sprawę, z tego, że jesteś żołnierzem, że odpowiadasz, a za zdradę groziła śmierć". Ksiądz Mieczysław Józefczyk przypominał, że "wiara jest łaską, a jeśli odłączymy się od naszej historii, to do niczego nie będziemy mogli się przyłączyć". Anna Urbanowska, ps. Lalka, mówiła o obławie augustowskiej. "Zostałam sama, samiutka, straciłam wszystkich i już nic nie myślałam. Co tu myśleć, nie ma rady, nie ma płaczu, nie ma łez" - wspominała.

Wystawa czynna będzie do lutego przyszłego roku. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL