
Fotografie i dokumenty prezentujące historię i sukcesy Legii Warszawa, a także jej związki ze stolicą prezentuje wystawa "100 lat Legii Warszawa", otwarta w czwartek w warszawskim Domu Spotkań z Historią w związku z obchodami 100-lecia powstania tego klubu.
To kolejna - po Muzeum Legii, Galerii Przechodniej oraz Muzeum Sportu i Turystyki - wystawa poświęcona jednemu z najpopularniejszych klubów sportowych w Polsce. Choć największa uwaga została poświęcona sekcji piłkarskiej Legii Warszawa, organizatorzy przypomnieli także o długoletniej działalności i sukcesach innych sekcji sportowych stołecznego klubu.
"To ważny punkt w obchodach setnego jubileuszu warszawskiego klubu, którego historia nierozerwalnie związana jest z dziejami stolicy i Polski. Wszystko to można wyczytać w biografiach zawodników czy trenerów, a także z losów stadionu przy ulicy Łazienkowskiej" - powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Domu Spotkań z Historią Piotr Jakubowski. "To największa i oparta o największą bazę materiałów źródłowych wystawa poświęcona Legii" - zaznaczył.
Jak ocenił, istotnym elementem wystawy jest prezentacja "wątków biograficznych zawodników, splecionych z ważnymi wydarzeniami z historii Polski; panoramiczność tych materiałów jest uderzająca".
Wystawa składa się z kilkunastu wielkoformatowych plansz, na których przedstawiono historyczne zdjęcia i dokumenty, opatrzono je komentarzem historycznym. Wiele spośród materiałów archiwalnych po raz pierwszy prezentowana jest szerokiej publiczności. Plansze ustawiono na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego, u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
"Przeglądając archiwalne dokumenty i zdjęcia można dowiedzieć się, jak bardzo Legia jest częścią historii tego miasta, jak wiele ważnych wydarzeń, istotnych ludzi dla historii Warszawy czy Polski było związanych z Legią. Przez ostatni rok miałem okazję oglądać wiele dokumentów, rozmawiać z wieloma ludźmi, którzy są z tym klubem od lat; niektórzy niemal sto lat" - powiedział PAP prezes Legii Bogusław Leśnodorski.
Zwiedzający, poza zdjęciami i "profilami" najsłynniejszych zawodników klubu, jak Lucjan Brychczy czy Kazimierz Deyna, zobaczą także zdjęcia i dokumenty przedstawiające dzieje założenia klubu w 1916 r., powiązane z Legionami i osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowane zostaną sylwetki najbardziej zasłużonych dla stołecznej drużyny trenerów, m.in. Kazimierza Górskiego, Pawła Janasa czy czeskiego szkoleniowca Jaroslava Vejvody.
Przypomniano największe sukcesy w 100-letniej historii klubu - nie tylko tytuły i puchary zdobywane w kraju, ale także mecze w europejskich rozgrywkach: gra w półfinale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w 1970 r. czy awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów w sezonie 1995/96.
Wystawa ma charakter tymczasowy. Warszawiacy będą mogli ją oglądać do 29 maja. (PAP)
pj/ gma/