Ministerstwo kultury dofinansuje Muzeum PRL-u w Nowej Hucie – poinformował w środę krakowski magistrat. Ustalenia takie zapadły w Warszawie podczas wtorkowego spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina i zastępcy prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.
Obie strony uzgodniły, że ministerstwo – zgodnie z podpisaną w 2013 r. umową – przekaże dotację na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej Muzeum PRL-u oraz dokumentację prac budowlanych i adaptacyjnych w budynku dawnego kina Światowid.
Sellin zadeklarował także, iż ministerstwo przekaże miastu środki na współprowadzenie Muzeum PRL-u także w 2018 r., co nie było określone wcześniejszą umową.
"Od 2019 r. podmiotem prowadzącym tę placówkę będzie wyłącznie miasto Kraków” – powiedział cytowany w informacji prasowej zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig.
Podczas spotkania w Warszawie omówiono też kwestie związane ze współpracą miasta i ministerstwa kultury w innych dziedzinach. „Jarosław Sellin wyraził zainteresowanie zaangażowaniem we współprowadzenie jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Muzeum Pamięci KL Plaszow. Współpraca miałaby mieć charakter także finansowy” – zaznaczył wiceprezydent Krakowa.
W kwietniu tego roku MKiDN wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum PRL-u wraz z wystawą stałą; resort nie wycofał się jednak ze współprowadzenia tej placówki i dotacji na jej bieżącą działalność.
Powodem decyzji była – jak resort napisał wówczas w komunikacie dla PAP - ważna kwestia formalno-techniczna: „niezgodność bieżącego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gminą Miejską Kraków jako wspólnej instytucji kultury".
Wskazano też, że inwestycja jest opóźniona: „Nie jest uzasadnione obciążenie budżetu MKiDN całkowitymi kosztami inwestycji rzędu kilkudziesięciu mln zł w sytuacji, kiedy prace budowlano-montażowe mające zapewnić budowę i otwarcie Muzeum dotąd nie zostały rozpoczęte i nie ma gwarancji ich wykonania do końca okresu obowiązywania umowy, którą Minister zawarł z Miastem Kraków do roku 2018”.
Mieszczące się w dawnym nowohuckim kinie Światowid Muzeum PRL-u jest instytucją od 2013 r. współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków. W placówce odbywają się ekspozycje czasowe oraz plenerowe, ale nie ma ono ekspozycji stałej. W umowie zawartej jesienią 2013 r. przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego ministerstwo zadeklarowało współprowadzenie przez pięć lat Muzeum PRL-u, przekazywanie na jego funkcjonowanie kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji na sfinansowanie scenariusza i projektu ekspozycji stałej, prac budowlanych związanych z adaptacją budynku Światowida na potrzeby muzeum oraz na urządzenie wystawy stałej.
Konkurs na projekt architektoniczno-budowlany, scenariusz wystawy stałej i projekt jej aranżacji został rozstrzygnięty jesienią ubiegłego roku. (PAP)
bko/ agz/