Pod Krzyżem Golgoty Wschodu w Opolu w piątek odbyły się uroczystości 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Gospodarzem uroczystości był Związek Sybiraków oraz Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Opolskie uroczystości odbyły się dwa dni przed 78. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Tradycyjnie, pod Krzyżem Golgoty Wschodu w Opolu Półwsi zebrali się Sybiracy i Kresowiacy oraz młodzież, przedstawiciele związków kombatanckich, gospodarze regionu, by oddać hołd poległym i podziękować za cudowne ocalenie i powrót do ojczyzny.
Walenty Oliwa, prezes opolskiego Oddziału Związku Sybiraków, przypomniał, że sowieckie represje dotknęły zarówno ludność cywilną, jak i żołnierzy polskich. Szacuje się, że około 320 tys. osób w latach 1939-41 wywiezionych zostało na „nieludzką ziemię”, gdzie pracowały w katorżniczych warunkach – mrozie, głodzie, poniżeniu. Do niewoli dostało się też 200 tys. żołnierzy. Przypomniano, że w Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie i Katyniu zostali zamordowani polscy oficerowie, przedstawiciele polskiej inteligencji, duchowni, lekarze, nauczyciele.
Wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy składając podziękowania kombatantom, mówił, iż są oni żywym przykładem historii. Wspomniał, że tragedia, która stała się udziałem wielu Polaków wywiezionych w głąb Rosji, nie ominęła także jego rodziny. Zebrani pod Krzyżem odmówili modlitwę za zmarłych, a także oddali hołd poległym, złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. (PAP)
masz/ pat/