Fundacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Mazowieckie) wydała pamiątkowy numizmat z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego (1901-48) - zamordowanego przez komunistów żołnierza AK, organizatora ruchu oporu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Kolejny numizmat, który ma ukazać się jeszcze w tym roku, przywoływał będzie postać gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (1895-1953), zastępcy komendanta głównego AK – poinformował w piątek PAP Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego muzeum.
Seria numizmatów odwołujących się do historii antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na ziemiach polskich w latach 40. i 50. XX w. ma wesprzeć budowę powstającej w Ostrołęce placówki poświęconej historii Żołnierzy Wyklętych. Dotychczas ukazały się numizmaty z wizerunkami: sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” (1928-46), straconej w gdańskim więzieniu UB za działalność w antykomunistycznym podziemiu oraz płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” (1913-51), prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który po aresztowaniu przez UB został stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie – data jego śmierci jest obchodzona jako święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„Rotmistrz Witold Pilecki jest sztandarową postacią walki narodu polskiego przeciw niemieckim i sowieckim okupantom. Tacy jak on są synonimem walki o wolność, godność i prawdę” – podkreślił Karczewski. Dodał, że seria numizmatów z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych będzie kontynuowana. „Planujemy, że jeszcze w tym roku zostanie wydany numizmat przypominający postać generała Fieldorfa +Nila+. Otrzymujemy z całego kraju propozycje kolejnych postaci, które powinny zostać upamiętnione w ten sam sposób. Na pewno więc będzie kontynuować serię tych numizmatów” – powiedział Karczewski. Przypomniał, że jednym z celów jest także przywrócenie pamięci o mniej znanych żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na ziemiach polskich, także w granicach II Rzeczpospolitej.
Rtm. Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu (w regionie Karelii, na północy ówczesnej Rosji). Był żołnierzem wojny z bolszewikami 1920 r., uczestnikiem kampanii wrześniowej w 1939 r, a następnie w czasie okupacji hitlerowskiej oficerem AK. W 1940 r. trafił dobrowolnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Był autorem pierwszych raportów o popełnianych tam zbrodniach. Organizował tez obozowy ruch oporu. Pilecki po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. Następnie był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Po zakończeniu II wojny św. powrócił do Polski. Został zamordowany przez komunistów w 1948 r. po pokazowym procesie. Zrehabilitowano go w 1991 r. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Numizmat z wizerunkiem rtm. Pileckiego został wydany, podobnie jak poprzednio, w trzech wersjach o tym samym wymiarze 32 mm: mosiężnej, mosiężnej oksydowanej oraz w czystym srebrze próby 999.9 o wadze pół uncji, czyli ok. 15,6 grama. Rewers każdej z monet przedstawia budynek dawnego aresztu śledczego UB w Ostrołęce, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Placówka ta ma pełnić będzie rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie. Częścią wystawy ma być też zainscenizowana leśna kwatera partyzancka. Koszt prac remontowych i adaptacyjnych obiektu, gdzie ma powstać muzeum, szacowany jest na ok. 30 mln zł.
Według szacunków, w 1945 r. do podziemia antykomunistycznego należało do 180 tys. osób, w tym do 17 tys. żołnierzy służyło w oddziałach partyzanckich. W walkach z NKWD, KBW, UB i MO poległo ponad 8,5 tys. osób. Ok. 80 tys. osób zostało aresztowanych i trafiło do więzień. Wielu z nich zmarło w wyniku tortur lub zostało straconych. (PAP)
mb/ gma/