Okupacja niemiecka

13.04.2019

Krakowski bieg w ramach akcji „Pamiętaj z nami”

1200 biegaczy stanęło na starcie sobotniego biegu „Pamiętaj z nami”, który wiódł tzw. „Trasą Pamięci” pomiędzy oddziałami Muzeum Krakowa. Bieg jest jednym z wydarzeń mających na celu upamiętnienie mieszkańców miasta, pokolenia wojny, okupacji, ale też czasu tuż po nich.

Jak poinformowała PAP w sobotę Beata Łabno, kustosz Muzeum Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera, jest to już siódma edycja wydarzenia, które co roku organizowane jest w kwietniu przez trzy oddziały krakowskiego muzeum: Fabrykę Emalia Oskara Schindlera i Miejsce Pamięci – KL Plaszow, Aptekę pod Orłem i Ulicę Pomorską, gdzie mieściła się podczas wojny siedziba Gestapo. Oddziały te tworzą krakowską muzealną "Trasę Pamięci".

„W tym roku limit biegaczy został ustalony na 1200 osób i tyle się zapisało – to jest nasz rekord. Z powodu remontu okolic ul. Pomorskiej tegoroczny bieg wystartował z ul. Lipowej 4, gdzie działał Oskar Schindler w latach 1939-1944, który ocalił ok. 1200 osób” - zaznaczyła Beata Łabno.

Według niej 5-kilometrowa trasa biegu w tym roku jest wyjątkowo malownicza, prowadzi wzdłuż Wisły, ze startem sprzed Fabryki Schindlera i metą niezmiennie na pl. Bohaterów Getta, czyli tuż obok dwóch oddziałów Trasy Pamięci, którą bieg ma spajać.

W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano też dyskusje, spotkania, warsztaty, koncert. Motywem przewodnim tegorocznej edycji „Pamiętaj z Nami” jest problematyka propagandy i indoktrynacji, dzięki którym było możliwe dojście do władzy narodowego socjalizmu, podbój Europy przez III Rzeszę i zaprowadzenie „nowego porządku” pod jego sztandarem.

W sobotnim programie znalazł się m.in. spacer edukacyjny, którego motywem przewodnim jest opowieść o niemieckiej propagandzie w przestrzeni miasta oraz o próbach jej neutralizowania podejmowanych przez żołnierzy Armii Krajowej. Spacer zakończy się pokazem najciekawszych znalezisk archeologicznych z terenu KL Plaszow.

Kolejny spacer edukacyjny „Za murami krakowskiego getta” pozwoli jego uczestnikom poznać wojenne losy żydowskich mieszkańców miasta.

Zaplanowano też kuratorskie oprowadzania po wystawie "Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956" na Ulicy Pomorskiej oraz po wystawie "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim". W Fabryce Emalia Oskara Schindlera uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę stałą „Kraków czas okupacji 1939–1945”.

Będą też warsztaty poświęcone propagandzie komunistycznej wymierzonej przeciwko podziemiu niepodległościowemu oraz opozycyjnym partiom politycznym po roku 1945 czy warsztaty kulinarne poświęcone kuchni w czasach okupacji. Uczestnicy nauczą się przygotowywać proste potrawy – pastę, smarowidło do chleba czy placek.

Specjalnie dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne „Znaki, symbole, kolory”, podczas których najmłodsi poznają znaczenie wybranych znaków, symboli, kolorów oraz „Ptaki wolności” - dzieci wykonają na płótnie malarskim kolorowe ptaki, symbole wolności. Warsztaty zakończy wystawa prac uczestników.

Całość zwieńczy wieczorny koncert „Wczoraj wolność mi dali” w wykonaniu Joanny Słowińskiej.

Siódmej edycji akcji towarzyszy kwesta Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Jemenie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL