Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana, krytykowany przez opozycję i wspólnotę żydowską za brak reakcji na akty antysemityzmu, zwiększył od 1 stycznia br. o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu - poinformowała w środę agencja AFP.
Emeryci, których dotychczasowe świadczenie jest niskie - od 17 do 100 euro - mają otrzymać kolejną podwyżkę w 2014 roku.
Przewodniczący Żydowskiego Związku Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) Peter Feldmayer określił wzrost emerytur jako "bardzo pozytywny krok", nawet "jeśli pozostaje jeszcze wiele do zrobienia". Wyjaśnił agencji AFP, że chodzi o konieczność "zdeterminowanej walki z obecnym prawicowym ekstremizmem".
Przed II wojną światową żyło na Węgrzech ponad milion Żydów. Ocenia się, że 600 tysięcy stało się ofiarami niemieckiej okupacji i Holokaustu.
Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek nielicznych Żydów, którzy przeżyli Holokaust, tego typu emeryturę otrzymuje obecnie od siedmiu do ośmiu tysięcy osób na Węgrzech; wspólnota żydowska w tym kraju liczy około 100 tysięcy członków.
Feldmayer skrytykował jednocześnie rządowe nominacje w sferze kultury osób znanych ze swej bliskości ideologicznej ze skrajnie prawicowym ugrupowaniem Jobbik.
W listopadzie 2012 roku doszło do największego rasistowskiego skandalu w powojennej historii Węgier z udziałem deputowanych tej partii. Podczas debaty parlamentarnej na temat sytuacji w strefie Gazy deputowany Jobbiku Marton Gyongyosi zażądał ujawnienia, „ilu Żydów znajduje się w najwyższych władzach kraju", ponieważ - jak oświadczył - "podejmowane przez nich decyzje zagrażają bezpieczeństwu Węgier”.
2 grudnia ub. roku przedstawiciele MAZSIHISZ, politycy, deputowani, duchowni i mieszkańcy Budapesztu demonstrowali przed parlamentem na placu Kossutha przeciw antysemickim ekscesom Jobbiku.
W czerwcu 2012 roku Elie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz pochodzenia węgiersko-żydowskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1986 rok), twórca terminu "Holokaust", zwrócił najwyższe odznaczenie węgierskie, które otrzymał z rąk prezydenta Węgier w 2004 r. w proteście - jak napisał - przeciw nasilającym się przejawom antysemityzmu na Węgrzech. Wiesel był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.
Przed II wojną światową żyło na Węgrzech ponad milion Żydów. Ocenia się, że 600 tysięcy stało się ofiarami niemieckiej okupacji i Holokaustu.(PAP)
jo/ kar/