1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Na Placu Zamkowym w Warszawie tłum śpiewał przebój Beatlesów „All you need is love”, a Stanisław Tym na ustnej harmonijce zagrał „Odę do radości”.
Granitową tablicę z wizerunkami dwóch więźniarek: Stefanii Sołtys i Jadwigi Chomickiej, która jako 13-latka trafiła do podobozu KL Ravensbrück po Powstaniu Warszawskim, odsłoniła w czwartek w Chojnie pierwsza dama Marta Nawrocka.
Karmelici podziękowali w środę władzom kościelnym i państwowym za działania prowadzące do uwolnienia brata Grzegorza Gawła z białoruskiego więzienia. W oświadczeniu poinformowali, że stan zdrowia brata Gawła jest dobry, jednak potrzebuje on „spokoju i wytchnienia”.
Europosłanka PiS Małgorzata Gosiewska rozmawiała w środę z przebywającym w szpitalu Andrzejem Poczobutem. - Powiedział mi, że nie dał się ugiąć, byśmy nie musieli wstydzić się za Polaków na Białorusi - przekazała PAP. Jak dodała, nie będzie zgody na ocieplanie stosunków z Mińskiem.
W dawnej wsi Ostrówki na Wołyniu odnaleziono w środę pozostałości fundamentów szkoły, obok której, według relacji świadków, powinna znajdować się mogiła zbiorowa Polaków, pomordowanych przez oddziały OUN-UPA w 1943 roku – poinformował ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Po prawie dziewięciu dekadach przerwy w Krośnie (Podkarpackie) znów działa Fabryka Zegarów Wieżowych. Historyczna siedziba manufaktury Michała Mięsowicza przeszła rewitalizację i stała się nowoczesnym oddziałem Muzeum Rzemiosła. Placówka, łącząca interaktywną ekspozycję z pracownią konserwacji, zostanie otwarta w środę wieczorem.
Dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi Andrzej Poczobut został uwolniony z białoruskiego więzienia - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Poczobut był przez ponad pięć lat więziony przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
Przez lata majówka była momentem rozpoczynającym sezon w wesołych miasteczkach. Niezależnie od tego jakie rozrywki oferowano, największą popularnością – wśród dzieci i dorosłych – cieszyła się karuzela łańcuchowa. Stała się ona wręcz ikonicznym symbolem wszelkiego rodzaju lunaparków i festynów.
Ten film w tamtych czasach nie miał prawa powstać, a jednak powstał - mówi PAP Ewa Szykulska. 30 kwietnia 1971 r. o godz. 22.15 w Programie I Telewizji Polskiej pokazano „Hydrozagadkę” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Po niej wyemitowano już tylko „Program na jutro”.