Premiera filmu dokumentalnego rekonstruującego przebieg prowokacji gliwickiej z 1939 roku pt. „Uwaga! Tu Gliwice” odbędzie się 30 sierpnia w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Film trafi jesienią do śląskich szkół.
Film „Uwaga! Tu Gliwice” rekonstruuje przebieg prowokacji gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku, kiedy to o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich".
Sfingowane zajęcie radiostacji przez Niemców podających się za Polaków stało się w 1939 r. pretekstem do agresji Niemiec na Polskę i poprzedziło wybuch II wojny światowej. Dokument rekonstruuje zdarzenia z tej ostatniej nocy sierpnia 1939 roku.
„Za kilka godzin pancernik Schleswig-Holstein rozpocznie ostrzał polskiego wybrzeża Bałtyku, co da początek jednej z najbardziej krwawych wojen XX wieku. Ale zanim na okręcie padną salwy, kilkaset kilometrów na południe, w niemieckim Gleiwitz, grupa siedmiu mężczyzn zmierza w stronę wieży radiostacji. To przebrani za powstańców śląskich esesmani” – brzmi fragment filmowej narracji.
Autorką filmu jest Teresa Kudyba - niezależna producentka telewizyjna, a także wydawca, publicystka i autorka filmów dokumentalnych.
„Film został zrobiony w nowoczesnej formule. Są więc fakty i miejsca historyczne, dobrze przygotowana narracja, która wprowadza oglądającego w historyczne zawiłości zdarzenia, występują także historycy wielkiego formatu” – powiedział PAP kierownik działu historii Muzeum w Gliwicach, Damian Recław.
W filmie występują historycy: prof. Norman Davies, prof. Wojciech Roszkowski, dr Jochen Boehler. Pojawia się także przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.
Premiera trwającego pół godziny filmu odbędzie się 30 sierpnia w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.
Rekonstrukcji prowokacji gliwickiej podjął się opolski Teatr EKO Studio pod kierownictwem reżysera Andrzeja Czernika. Film, sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, trafi w nowym roku szkolnym do 5 tys. śląskich szkół.
110-metrowa zabytkowa wieża radiostacji w Gliwicach zaliczana jest do najwyższych drewnianych budowli na świecie. Kompleks obiektów radiostacji zbudowała w latach 1934-35 niemiecka firma Lorenz. Wieża nadawcza jest wśród nich najcenniejszym obiektem. Wykonana została z drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne.(PAP)
ktp/ hes/