Krótkie filmy dokumentalne będące współczesnymi portretami Ocalałych z getta warszawskiego oraz osób, dla których spotkanie z dziedzictwem lub historią getta stało się ważnym doświadczeniem życiowym, będą od piątku co dwa tygodnie publikowane na kanale YouTube „Historia mówiona/ Kolekcja Muzeum POLIN”.
"Celem cyklu jest ukazanie ostatnich żyjących współcześnie Ocalałych z getta warszawskiego – bezpośrednich świadków, którzy trafili do getta w wieku dziecięcym, dla których doświadczenie getta oznaczało często krańcową stygmatyzację żydowskości. Próby przywrócenia żydowskiej tożsamości jej pozytywnego znaczenia trwają nieraz całe życie bohaterów" – powiedział PAP twórca cyklu, Józef Markiewicz z Działu Upowszechniania Zbiorów Cyfrowych Muzeum POLIN.
Cykl dokumentalny Muzeum POLIN "W poszukiwaniu żywej pamięci – filmowe spotkania ze świadkami getta warszawskiego" opiera się na rozmowach ze świadkami historii przeprowadzonych na przełomie 2022 i 2023 r. Wielu z bohaterów dokumentu udzieliło już nasyconych faktograficznie wywiadów historii mówionej na początku lat 90. XX wieku.
Realizowane przez Muzeum POLIN materiały filmowe w przeciwieństwie do stricte historycznych zorientowanych, faktograficznych nagrań mają charakter pogłębiony, refleksyjny. Szukają one odpowiedzi na pytanie o to, jaki wpływ na tożsamość żydowską bohaterów, ich dalsze losy oraz obecny światopogląd miała styczność z gettem warszawskim.
"W ich narracjach +żywa pamięć+ jest trwającym do dzisiaj procesem oddalania się i przybliżania do żydowskości. Jest poszukiwaniem sensu oraz zrozumieniem własnego losu. Los ten polega również na próbach rekonstrukcji historii osobistej i rodzinnej oraz na emocjonalnej akceptacji +białych plam+ - wyrw we własnej historii, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną wypełnione" - napisano w informacji prasowej POLIN.
Nieżydowscy bohaterowie etiud, to osoby, które zaangażowane są m.in. tworzenie upamiętnień na terenie getta warszawskiego oraz odkrywają swoje związki z jego historią, wydobywając je z pamięci rodzinnej. "Dla obydwu grup, ten dziejący się obecnie osobisty proces, jest zarazem odbiciem przywracania historii i dziedzictwa Żydów polskich w sferze publicznej" - wskazano.
Cykl filmowy realizowany jest w ramach dokumentacji getta warszawskiego z perspektywy indywidualnych losów. Odcinki cyklu będą publikowane co dwa tygodnie od 21 kwietnia na kanale YouTube "Historia mówiona/ Kolekcja Muzeum POLIN".
Premiera pierwszej etiudy poświęconej Irenie Agacie Bołdok pt. "Czułam się ukrywana przez siebie" w piątek o godz. 18.
Bohaterami kolejnych filmów są: Barbara Góra, Hanna Szmalenberg, Ludwik Górski, Joanna Podgórska, Aleksandra Sobiecka.
Na kanale YT dostępnych jest też m. in. 36 nagrań wywiadów z bezpośrednimi świadkami getta warszawskiego: https://youtube.com/playlist?list=PL7-fWPnJAz7UJCK1CIQE3MLEcuTe3l1Rc. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/
PAP SACopyright © PAP SA 2023 Materiał