Ponad ćwierć miliona osób zwiedziło już w tym roku Miejsce Pamięci obejmujące były niemiecki obóz Auschwitz. Jak podało w środę biuro prasowe Muzeum Auschwitz, to o ponad 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
„Najwyższy wzrost odnotowaliśmy w marcu. W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziło 82 tys. osób, a teraz było to aż 130 tys. W poprzednich latach tak duża liczba odwiedzających charakterystyczna była dla miesięcy letnich” – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.
W ubiegłym roku, rekordowym pod względem frekwencji w historii Muzeum, były niemiecki obóz zwiedziło ponad 1,5 mln osób.
Zdaniem dyrektora placówki Piotra M.A Cywińskiego wysoka frekwencja wymogła zmianę zasad wchodzenia na teren poobozowy. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także stworzenie możliwie najlepszych warunków do poznania historii. Dlatego wprowadzony został system wcześniejszej rezerwacji wstępu do byłego obozu Auschwitz I. W ciągu godziny może wejść ściśle określona liczba osób, a grupa nie może przekraczać 30 zwiedzających. Pozwala to uniknąć nadmiernego tłoku wewnątrz zabytkowych budynków.
Jak dodał Kacorzyk wejście do dawnego Auschwitz I już teraz w niektórych godzinach może wiązać się z dość długim oczekiwaniem. „Jeżeli tak dynamiczny wzrost frekwencji utrzymywał się będzie w kolejnych miesiącach, może to oznaczać, że nie wszyscy chętni wejdą na teren i poznają historię Auschwitz w autentycznej przestrzeni byłego obozu” – dodał.
Muzeum przypomniało, że dla zainteresowanych wizytą stworzony został serwis internetowy visit.auschwitz.org. Umożliwia rezerwowanie terminu zwiedzania zarówno samodzielnego, jak i z edukatorem Muzeum. „Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie” – podkreślił Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.
Muzeum przypomina też, że zwiedzających czeka kontrola bezpieczeństwa, dlatego powinni przyjść pół godziny przed planowanym wejściem na teren byłego obozu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadmilionowa frekwencja utrzymuje się nieustannie od ośmiu lat. W ub.r. była rekordowa i sięgnęła 1,534 mln zwiedzających. To najwyższa frekwencja w historii europejskich miejsc pamięci. (PAP)
szf/ pz/