25.11.2016–25.11.2016
W piątek, 25 listopada, o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) Ośrodek KARTA organizuje spotkanie poświęcone pamięci o obozie Katzbach.
W dyskusji wezmą udział: Joanna Vincenz (autorka wydanego w Niemczech zbioru rozmów z ocalałymi z obozu); prof. Jerzy Kochanowski (Instytut Historyczny UW); dr Karol Mazur (Muzeum Powstania Warszawskiego); Zbigniew Gluza (redaktor naczelny „Karty”). Prowadzenie: Jerzy S. Majewski (varsavianista).
Katzbach – ta nazwa w Polsce nie mówi już nic. Niemal nikt nie wie, że Zakłady Adlera w centrum Frankfurtu nad Menem przez kilka ostatnich miesięcy II wojny światowej były miejscem gehenny dla wielu powstańców warszawskich, przewiezionych tam po upadku Powstania – do pracy w nieludzkich, wyniszczających warunkach. Z ponad 1600 więźniów obozu, głównie Polaków, przeżyło go zaledwie kilkudziesięciu.
Ośrodek KARTA podjął próbę upamiętnienia losu ofiar obozu. Na podstawie nagranych przez Joannę Vincenz rozmów z ostatnimi świadkami przygotował (po polsku i niemiecku) bezpłatną publikację „Katzbach – obóz widmo. Powstańcy warszawscy w Zakładach Adlera we Frankfurcie nad Menem 1944–45”. Opisuje ona drogę powstańców warszawskich z pokonanej stolicy przez kolejne obozy koncentracyjne w Niemczech – aż po piekło przymusowej pracy i walki o przeżycie w Zakładach Adlera. Ma ona szansę być punktem wyjścia polsko-niemieckiego dialogu dotyczącego tego miejsca i przełamać milczenie o nim.
Projekt „Polscy więźniowie podobozu koncentracyjnego Katzbach w Zakładach Adlera. Niemiecko-polska publikacja i dyskusje plenarne w Warszawie i we Frankfurcie nad Menem” jest realizowany w ramach programu „Praca przymusowa i zapomniane ofiary”, finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”.
Na spotkaniu będzie można bezpłatnie otrzymać publikację.
Źródło: Ośrodek KARTA