Głównym wyzwaniem dla edukacji w Muzeum Auschwitz w najbliższym czasie jest przygotowanie zespołu do pracy w nowej siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i opracowanie programu działań w nim – stwierdził szef Muzeum Piotr Cywiński.
Dyrektor placówki wyraził tę opinię podczas obrad rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która spotkała się w Oświęcimiu. Jest to ciało opiniodawcze, którego skład powołał minister kultury. Rada sprawuje m.in. nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Zrzesza 11 osób, wśród których jest były więzień Auschwitz, byli muzealnicy oraz przedstawiciele różnych środowisk, instytucji i samorządu.
Biuro prasowe Muzeum Auschwitz przypomniało w czwartek, że aktualnie trwa adaptacja budynku tzw. Starego Teatru, który stać się ma siedzibą Centrum Edukacji. Prace rozpoczęły się latem ub.r. W budynku powstanie przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna o charakterze multimedialnym wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i obsługowym. Obiekt mieścić będzie m.in. sale konferencyjne, czytelnię z biblioteką oraz pomieszczenia biurowe. Otwarcie siedziby Centrum jest planowane na połowę 2019 r.
Budynek tzw. Starego Teatru stoi tuż przy murach dawnego niemieckiego obozu Auschwitz I, w pobliżu historycznego bloku 11. W czasie istnienia obozu służył Niemcom jako magazyn. Składowali tam m.in. zapasy cyklonu B, używanego do masowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych.
Dyrektor Cywiński wśród najważniejszych wydarzeń związanych z edukacją, które miały miejsce w ostatnim roku, wymienił m.in. międzynarodową konferencję metodyczną "Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość". Odbyła się w lipcu 2017 r. i towarzyszyła 70. rocznicy utworzenia Muzeum Auschwitz. Jego zdaniem, takie wydarzenia pozwalają spotykać się z ludźmi z różnych krajów, którzy zajmują się edukacją. Ma to później wpływ na frekwencje w Miejscu Pamięci. "Oni bowiem często wracają potem tutaj ze swymi uczniami lub wpływają na tworzenie programów edukacyjnych, w których ramach znajduje się wizyta w autentycznej przestrzeni podobozowej" – powiedział.
Dyrektor zaznaczył, że frekwencja w Miejscu Pamięci również jest ogromnym wyzwaniem dla Muzeum. W ub.r. zwiedziło je ok. 2,1 mln osób. "Jeżeli podsumujemy wszystkie inne podobne miejsca w całej Europie, to jest to ok. połowa odwiedzających byłe obozy" – powiedział.
Jego zdaniem wiele problemów związanych z wysoką liczbą odwiedzających udało się rozwiązać dzięki wprowadzeniu godzinnego limitu wejść na teren byłego obozu Auschwitz I, internetowego systemu rezerwacji oraz imiennych kart wstępu. "Widać, że istnieje jeszcze pewien zapas, np. w godzinach porannych i popołudniowych. Zwiększa się też frekwencja w miesiącach zimowych. Widzimy jednak bardzo wyraźnie, jak ważne jest utworzenie nowego centrum obsługi odwiedzających na terenie byłej bazy PKS. Będziemy starać się o finansowanie tego projektu poprzez Fundusze Norweskie" – dodał.
Nowe centrum obsługi powstać ma w bezpośrednim sąsiedztwie byłego Auschwitz I - Od muzeum dzieli je tylko ulica. Przed wybuchem wojny usytuowane tam były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie. W latach 1941-43 działała tam m.in. rzeźnia i mleczarnia, które zaopatrywały SS. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa. Została zlikwidowana. Kilka lat temu posesja stała się własnością Muzeum Auschwitz.
Centrum składało się będzie z parkingu i budynku recepcji. Do Muzeum będzie można dojść przejściem pod dzielącą je ulicą. Dotychczas powstał już parking o powierzchni 14 tys. m kw., który można wykorzystać jako lądowisko dla śmigłowca.
Podczas spotkania dyrektor mówił o konserwacjach obiektów poobozowych, wśród których są dwa baraki murowane na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Prace finansuje Fundacja Auschwitz-Birkenau.
Cywiński wspomniał też o nowym projekcie Muzeum, którym jest miesięcznik internetowy "Memoria". "Na świecie nie istniał ani jeden magazyn dla szerokiej publiczności, który poświęcony byłby kwestiom pamięci o Holokauście, obozach koncentracyjnych i tragedii II wojny światowej. Postanowiliśmy się tym zająć i od września ub.r. ukazuje się on w językach polskich i angielskim. To pismo, które nie opowiada o Auschwitz, tylko porusza bardzo różne zagadnienia związane z budowaniem i tworzeniem pamięci" – powiedział.
Dyrektor wspomniał także o wydawnictwach Muzeum, wśród których ukazał się wybór dziesięciu pozycji wspomnieniowych o niemieckim obozie Auschwitz i książka "Biały domek. Historia zagłady w Bunkrze II".
Rada Muzeum jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której pozytywnie oceniła działania placówki. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/