Transport z trzema tonami publikacji Instytutu Pamięci Narodowej - w tym m.in. książkami, grami, biuletynami, albumami - wyruszył w piątek z Warszawy do Wilna. Wydawnictwa zostaną rozdysponowane polskim szkołom i bibliotekom na Litwie.
"To pierwsza tak duża wysyłka, która była możliwa dzięki podjęciu współpracy z ambasadą polską w Wilnie. Jesteśmy tam obecni, w Wilnie działa Przystanek Historia. Teraz dzięki pomocy ambasady wysyłamy trzy tony książek, które trafią do polskiej macierzy szkolnej" - powiedział w piątek dziennikarzom przed wyruszeniem transportu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. "Te wszystkie wydawnictwa, efekt wieloletniej pracy Instytutu Pamięci Narodowej, trafią do każdej polskiej szkoły na Litwie, aby ta więź, która jest podtrzymywana przez kolejne pokolenia Polaków mieszkających w Wilnie dalej trwała" - dodał.
Jak podkreślił, to pierwszy tak duży transport, ale książki na Litwę wożone są cały czas. "Wyjątkowość tej akcji polega tylko na skali" - skomentował.
"Zapotrzebowanie na polską książkę w polskich środowiskach poza granicami jest bardzo duże. Sądzę, że inne instytucje powinny pójść za tym, co robi IPN. Jest wiele takich akcji społecznych, wysyłania polskich książek. Żyjemy w erze internetu, ale książka nadal jest atrakcyjną rzeczą. Wiele naszych rodaków ten kontakt z językiem jest konieczny, a realizuje się właśnie przez książkę" - powiedział Szarek.
"To pierwsza tak duża wysyłka, która była możliwa dzięki podjęciu współpracy z ambasadą polską w Wilnie. Jesteśmy tam obecni, w Wilnie działa Przystanek Historia. Teraz dzięki pomocy ambasady wysyłamy trzy tony książek, które trafią do polskiej macierzy szkolnej" - powiedział dziennikarzom przed wyruszeniem transportu prezes IPN Jarosław Szarek.
W trzech ciężarówkach przewożone są prawie trzy tony publikacji IPN. Książki i inne wydawnictwa Instytutu trafią do wszystkich polskich szkół na Litwie, a także do polskich bibliotek. Wśród wysyłanych woluminów znalazły się m.in. biuletyny IPN, album "Ku Ostrej Bramie" Pawła Rokickiego oraz seria "Patroni naszych ulic", portretująca chociażby rtm. Witolda Pileckiego, powstańców warszawskich, Jerzego Giedroycia, Jana Karskiego i kardynała Adama Stefana Sapiehę.
Jak informuje IPN, do Wilna pojechały też egzemplarze najnowszej książki Instytutu o Żołnierzach Wyklętych – "Wyklęci 1944-1963" pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego oraz dwujęzycznej, polsko-litewskiej publikacji "Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944-1945", którą promowano już w Wilnie, Kownie, Warszawie i Gdańsku. "Sowiecki aparat..." to efekt wspólnej pracy historyków Instytutu oraz Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, a także Litewskiego Archiwum Akt Specjalnych. Książka, zbiór niepublikowanych wcześniej dokumentów, jest adresowana głównie do litewskich środowisk naukowych.
Wśród książek planowanych do wysyłki znalazła się także "Od niepodległości do niepodległości: historia Polski 1918-1989" - podręcznik dla maturzystów autorstwa Adama Dziuroka. Wydawnictwo dotrze na Litwę w następnym transporcie.
Szkoły wszystkich typów - podstawowe, ponadpodstawowe itd. - otrzymają książki bezpłatnie. To element, jak podkreślił Szarek, "działalności misyjnej IPN". "Oferta jest bardzo szeroka - wśród wysłanych znalazły się książki o charakterze naukowym, ale są też popularne wydawnictwa czy kierowane również dla najmłodszego pokolenia, dla dzieci. Wysyłamy gry, wysyłamy puzzle. Pamiętamy o każdym bez względu na wiek" - dodał Szarek.
Instytut rozważa transport polskich materiałów także na Ukrainę.(PAP)
oma/ agz/