Najwyższe drzewo w Polsce rośnie najprawdopodobniej na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidach. To daglezja zielona, która mierzy 58,2 m – podają leśnicy. Zdetronizowała ona inną daglezję, która rośnie na stokach Klimczoka. W 2018 r. osiągnęła wynik 57 m.
Instytut Pileckiego w Berlinie zainicjował w środę cykl spotkań pod hasłem Living Archives Masterclasses, poświęcony komiksom dokumentalnym. Pierwszym gościem cyklu była Zosia Dzierżawska, jedna z najbardziej znanych polskich autorek komiksów.
Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca „Karlsruhe”. Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
Ponad 400 przedmiotów archeologicznych z różnych epok znaleźli policjanci u jednego z mieszkańców Andrychowa. Miał je pozyskiwać nielegalnie. Trzymał je w pudłach w różnych częściach domu, przede wszystkim na strychu – podała we wtorek wadowicka policja.
Władze Tarnowa chcą utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa, którego zadaniem będzie promocja turystyki winiarskiej. W ramach placówki miałaby także powstać winnica w miejskim Parku Sanguszków, nawiązująca do tradycji tamtejszej dawnej winnicy książęcej.
VI edycja Festiwalu Ekodzieło, łączącego działania artystyczne z ekologią, rozpocznie się we wtorek w Bielsku-Białej i Wilkowicach – podają organizatorzy ze stowarzyszenia Klub Gaja. Jego prezes Jacek Bożek mówi, że inspiracją będzie kultura japońska.
Pokazy przygotowywania lokalnych potraw połączone z degustacją, wystawa zabytkowych powozów i bryczek oraz występy zespołów folklorystycznych z Polski i Czech składają się na Święto Plonów i Targi Miodów, które rozpoczęły się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach.
Magazyn „Mówią wieki” omawia historię różnych prób tworzenia namiastek Polski na obczyźnie. Takie eksperymenty podejmowano w najtrudniejszych momentach dziejów minionych trzech stuleci. W najnowszym numerze można również przeczytać m.in. o produkcji i konsumpcji piwa w czasach monarchii Piastów.