"Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-45" autorstwa Elżbiety Rączy i Igora Witowicza to najnowsza wydawnicza propozycja rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
"Album jest skromną próbą upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zawiera zdjęcia Polaków, w niektórych przypadkach również uratowanych przez polskich opiekunów. Większość prezentowanych fotografii opublikowano po raz pierwszy" - powiedziała Waksmundzka-Szarek.
Zdjęcia archiwalne zostały uzupełnione współczesnymi. Te ostatnie pokazują przede wszystkim zachowane do dziś kryjówki i zabudowania, w których mieszkańcy regionu ukrywali ludność żydowską, oraz miejsca kaźni i groby Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.
Materiał ikonograficzny wzbogacają biogramy i opisy rozgrywających się wówczas zdarzeń. Wiele z nich jest wynikiem najnowszych ustaleń dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez mieszkańców Rzeszowszczyzny.
"Podczas prac redakcyjnych autorzy albumu dotarli do nowych relacji i zdjęć archiwalnych. Powinny się one znaleźć w kolejnej publikacji o tych często zapomnianych bohaterach naszej najnowszej historii" - zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.
Według ustaleń historyków, ponad 1600 mieszkańców z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego niosło pomoc Żydom. Niemcy zamordowali ok. 200 Polaków ratujących Żydów.
Publikację wydał oddział IPN w Rzeszowie.(PAP)
kyc/ hes/